Trafikteki ölüm noktaları!

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Makina Mühendisleri Odası, bayramda yola çıkacaklar için trafikteki ölüm noktalarını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce meydana gelmiş ölümlü kazalara göre tespit ettikleri güzergahları açıklayan Makina Mühendisleri Odası yetkilileri, bu noktaların birer mühendislik hatası olduğuna işaret etti.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Müdürü Faruk Sevim ile Yönetim Kurulu Sekreteri Battal Kılıç, Ramazan bayramında tatile gidecek vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Kazaların yüzde 65’inin insan kaynaklı nedenlerden meydana geldiğine işaret eden Battal Kılıç, insan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde şehir dışına çıkacak sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerektiğini belirtti. Yayaların da yollardaki seyahatleri sırasında trafiğe ve trafik kurallarına azami dikkat etmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Kılıç, özellikle yoldan karşıya geçişlerde ve karanlık yollarda bu dikkat daha da önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de yolların ölümcül tuzaklarla dolu olduğuna dikkat çeken Battal Kılıç, trafik kazalarının çok sık meydana geldiği bu noktalara sürücülerin çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Kılıç şöyle devam etti: "Yetkili kurumlarca belirlenen ve birer mühendislik hatası olan bu noktalardan bazıları şunlardır:

Marmara Bölgesi: Malkara-Şarköy ayrımı, Kınalı kavşağı, TEM Otoyolu İzmit Çıkışı, Karamürsel-Yalova, Hendek-Düzce, Düzce-Akçakoca, Bandırma-Edincik arası, Bolu Dağı geçidi, Bursa giriş ve çıkışları ve Osmaneli-Bilecik yolu.

Karadeniz Bölgesi: Zonguldak-Devrek, Sungurlu-Samsun, Samsun-Ünye ve Of-Ardeşen

İç Anadolu Bölgesi: Çifteler-Afyon ayrımı, Afyon-Sandıklı ayrımı, Ankara-Polatlı karayolunun 36.kilometresindeki Temelli mevkii, Keskin-Kırıkkale arası ve Ürgüp-Kayseri çıkışı

Ege Bölgesi: Altınoluk-Edremit, Selçuk-Kuşadası, Söke-Milas, Çeşme-İzmir ve Muğla-Marmaris arası ile, Manisa giriş ve çıkışı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Doğanşehir-Malatya ayrımı ve Malatya çıkışı

Doğu Anadolu Bölgesi: Elazığ-İçme arası

Akdeniz Bölgesi: Kumluca-Antalya, Manavgat-Alanya, Taşucu-İçel ve Adana-Ceyhan arası."

-EMNİYET KEMERİ ÖNEMLİ-

Battal Kılıç, trafiğe çıkacak vatandaşların özellikle emniyet kemeri takmaları gerektiğine de dikkat çekti. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24’ünün hiç zarar görmeden kazayı atlattığını dikkat çeken Kılıç, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oranın yüzde 6’ya kadar düştüğünü söyledi. KIlıç, emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha az olduğunu kaydetti.

Kılıç, "Rakamlar ’emniyet kemeri, düşük hızla seyir halindeyken işe yaramaz’ anlayışının yanlışlığını da ortaya koymaktadır. Emniyet kemeri kullanmıyorsanız 30 kilometre hızla çarptığınızda bile ağır yaralanma riski çok fazladır. Emniyet kemeri takmayan yaralıların yüzde 70’i 50 kilometreden düşük bir hızla yol alırken yaralanmaktadır. 50 kilometre hızla çarpma, dördüncü kattan düşmeyle eşdeğerdir. Trafik kazalarının yüzde 30’u aşırı hızdan, yüzde 30-40’ı da alkollü araç kullanımından kaynaklanmaktadır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious