Trafolar Türk evleri motifine büründü

Trafolar Türk evleri motifine büründü.16141
  • Giriş : 05.04.2008 / 22:34:00

İstanbul Esenler Belediyesi, ilçedeki tüm trafoları eski Türk evleri motifleri, çiçek desenleri ve çeşitli manzara resimleri ile süsleyerek farklı bir görünüme büründürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce ana cadde ve çevre yolların kenarındaki binaların dış cephesini boyayarak görüntü kirliliğinin önüne geçmeye çalışan Esenler Belediyesi, bu sefer de ilçede bulunan TEDAŞ’a ait elektrik trafolarına el attı. Belediye tarafından elektrik trafolarına estetik ve modern bir görünüm kazandırmak amacıyla başlatılan çalışmalar tamamlandı. Özel bir çevre tasarım şirketi tarafından boyanan trafolar, eski Türk evleri motifleri, çiçek desenleri ve çeşitli manzara resimleri ile süslendi.

Bakımsızlıktan eski, çirkin ve izbe bir görüntü oluşturan trafoların rehabilite edilmesi için başlatılan çalışmalarda son noktaya gelindi. Geçtiğimiz senelerde bir kısmı boyanan trafolardan geriye kalan 30 trafo da usta eller tarafından boyanarak daha modern bir görünüme kavuştu. Dış görüntüsü “Geleneksel Türk Evi” modeline dönüştürülen, çiçek motifleriyle süslenen ve çeşitli manzara resimleri ile bezenen trafolar sayesinde ilçede görüntü kirliliğinin de önüne geçilmiş oldu.



Yeni estetik yüzüyle bambaşka bir görünüme kavuşan trafolar ilçenin çehresini de değiştirdi. Daha önce harap vaziyette bulunan trafolar, yeni yüzleriyle çevresine ayrı bir güzellik katarken, çalışma vatandaşlardan da takdir topladı. Trafoların eski, harabe hallerinin çevre açısından kötü bir görüntü oluşturduğunu dile getiren vatandaşlar, belediyenin çalışmalarıyla yaşadıkları çevrenin bu çirkin görüntülerden kurtarıldığını söylediler.
İlçede kent dokusuna zarar veren görüntülerin bir bir ortadan kaldırıldığını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, “Evlerin dış cephelerinin boyanmasıyla başlayan çalışmalarımıza trafolarla devam ettik. Esenler’i daha güzel ve modern bir görünüme kavuşturmak için çeşitli çalışmalar sürdürüyoruz.

Bunlardan birisi de trafoların güzelleştirilmesi idi. Daha önce villa görünümü kazandırdığımız trafolardan sonra geri kalanlarını güzel bir şekilde boyadık. Böylece ilçemize layık, daha estetik bir görünüm kazandırma projemizden birisini daha tamamlamış bulunmaktayız. Ama çalışmalarımız bunlarla sınırlı kalmayacak. Daha güzel bir Esenler için yeni projelerle hizmete devam edeceğiz.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious