Traktörlerin ekonomiye yükü 5,8 milyar!

Traktörlerin ekonomiye yükü 5,8 milyar!.14222
  • Giriş : 04.07.2009 / 12:03:00

Türkiye'de, mekanik ve ekonomik ömrünü doldurmuş traktörlerin yol açtığı yıllık 5,8 milyar lirayı bulan zarardan kurtulmanın yolu hurda ve KDV indirimi teşviğiyle araç parkının yenilenmesi olarak açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş Genel Müdürü Hakkı Akkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, traktördeki marka çeşitlemesinin, küçük üretici, ithalatçı firmalar ve bayilerdeki stok artışı anlamına geldiğini söyledi.

Sektörün toplam stok sayısının belli olmadığını, ancak firma olarak kendilerinin bir stoğunun bulunmadığını ifade eden Akkan, ''Bunu, krizin yaklaştığını erken saptayıp gereken tüm üretim ve stok yönetimi ayarlamalarını düzenlemiş olmamıza borçluyuz'' dedi.

Türkiye'deki araç parkında oldukça eski traktörlerin bulunduğunu, bunların ne kadar eski olursa olsun bir şekilde tarlada iş gördüğünü dile getiren Akkan, en önemli sorunun bu traktörlerin verimsizliği ve ciddi zararlara yol açması olduğunu bildirdi.

TÜİK kayıtlarında 2007 yıl sonu itibarıyla, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 1 milyon 320 binden fazla traktör göründüğünü vurgulayan Akkan, şöyle devam etti:

''Bu parkın yarıya yakını (yaklaşık yüzde 44), Türkiye koşulları için azami ömür sayılabilecek 24 yaşın üstündeki traktörlerden oluşuyor. Oysa uluslararası standartlarda traktör ömrü için 12 yıl sınır kabul ediliyor. Mekanik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş traktörlerle çalışmak ülkemiz tarımında olağanüstü boyutlarda ekonomik kayıplara neden oluyor. Sadece aşırı yakıt tüketimi nedeniyle, çiftçilere verilen mazot desteğinin iki buçuk katına yakın para yani her yıl 1 milyar lira boşa harcanıyor. Buna 800 milyon lira dolayındaki ilave bakım-onarım masrafları ve 4 milyar lira kadar olduğu tahmin edilen iş, zaman kayıplarının eklenmesiyle birlikte yıllık toplam kaybın 5,8 milyar lirayı bulduğu hesaplanıyor. Bu rakam, halen tarım sektörüne verilmekte olan yıllık destek miktarını aşan, üzerinde önemle durulması gereken çok büyük bir değerdir.''

Akkan, ekonomik kayıpların yanı sıra limit değerlerin kat ve kat üstünde çevre kirliliğine yol açmaları, ayrıca can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturmalarının, teknik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş bu traktörlerin bir an önce yenilenmesini gerektiren diğer önemli nedenler olduğunu anlattı.

-200 BİN TRAKTÖRÜN YENİLENMESİ-

Akkan, 35 yaşın üzerindeki traktörlerin hurda teşvikiyle ve bir program dahilinde, tercihen yerli üretim modellerle yenilenmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Otomotiv sektörüne destek çok olumlu sonuçlar verdi. Traktör sektöründe de KDV indirimi ve bir hurda desteği çok yararlı olacaktır. KDV, yüzde 8'den yüzde 1'e indirilebilir. Hurda desteğinin şekli ve tutarına göre pazardaki etkisi farklı olacaktır. Dolayısıyla bugünden bir şey söylemek oldukça zor. Yapılan çalışmalara göre, arzulanan sonuçların alınabilmesi için programın 20 bin adet yıllık kontenjanlarla toplamda 200 bin traktöre ulaşılana kadar sürdürülmesinin yeterli olacağı düşünülüyor. Hurdaya ayrılacak traktörlerden sağlanacak hurda geliri ve bunların yenilenmesiyle elde edilecek KDV gelirleri düşüldükten sonra bu programın yıllık kaynak ihtiyacının 50 milyon lira olacağı hesaplanıyor. Buna karşılık, aşırı yakıt tüketimi ve bakım-onarım masrafları ile iş ve zaman kayıplarının önüne geçilmesiyle her yıl en az 218 milyon lira kazanç sağlanacağı, çevre kirliliğinin çok büyük oranlarda azalacağı ve çiftçilerimizin can ve mal güvenliğinin artacağı öngörülüyor.''

Akkan, yapılacak teşvik sayesinde, yılda en az 20 bin adetlik yeni traktör talebi olacağını, böylece ulusal traktör imalatının ana ve yan sanayileri ile istihdam ve rekabet gücünün korunarak üretimin sürdürülebilirliğine ve ihracatın geliştirilmesine büyük katkı sağlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*