Trakya'da fırtına ulaşımı etkiliyor

Trakya'da fırtına ulaşımı etkiliyor.13405
  • Giriş : 21.02.2009 / 12:10:00

Trakya bölgesinde görülen kar yağışı ve karayel ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde şiddetli karayel, Marmara Denizi'nde ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 07.00-08.30 saatlerinde yapılması gereken Şarköy-İstanbul otobüs seferleri iptal edildi.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden yerli ve yabancı bandralı 49 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan karayel nedeniyle yollarına devam edemeyerek Şarköy sahillerinde demirledi.

Geceyi tüm ışıklarını yakarak Şarköy sahillerinde geçiren gemilerde bulunan personel de 3 metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı.

Bu arada, Karayel'in sabah saatlerinde hızını kesmesiyle 31 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker Şarköy'den demir alarak boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre yollarına devam etti. 18 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy sahillerinde bekliyor.

Karayel, Şarköylü balıkçıları da etkiledi. Bazı balıkçılar balığa çıkamazken Marmara Denizi'nde balıkta olan tekneler geriye dönerek Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.

Kar yağışı ve buzlanmanın etkili olması sonucu Şarköy ilçeye bağlı Çengelli ve Yörgüç köylerinin yolları ulaşıma kapandı. Karayolları ekiplerince kar küreme ve tuzlama çalışmaları süren ilçeye elektrik verilemiyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığı 1 derece olan ilçede, zaman zaman karayelin etkili olacağını bildirdi. İlçe merkezinde karla karışık yağmur görüleceğini ifade eden yetkililer, yüksek kesimlerde ise kar yağışının etkili olacağını belirtti.

Yetkililer, hava sıcaklığının eksi 1'e kadar düşeceğini, yarın çok bulutlu havanın etkili olacağını kaydetti.


-KIRKLARELİ-


Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde, kar yağışı nedeniyle Kırklareli-Demirköy, Demirköy-İğneada beldesi arasındaki kara yolunda ulaşım sağlanamıyor. Demirköy ilçesine bağlı 15 köy yolu da ulaşıma kapandı.

Bulgaristan'a açılan Dereköy Sınır Kapısı yolunda etkili olan kar yağışı nedeniyle polis ekipleri, araçların zincirsiz geçişine izin vermiyor. Karayolları ekipleri, yolların açılması ve buzlanmanın önlenmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyunca etkili olacağını belirterek, sıcaklığın -2 derece ölçüldüğü kentte yarın çok bulutlu hava görüleceğini bildirdi.


-EDİRNE


Edirne Meteoroloji Müdürlüğü, çok bulutlu havanın etkili olduğunu, kentte kar yağışı beklendiğini bildirdi.

Hava sıcaklığının 4 ile eksi 2 derece arasında olacağını kaydeden yetkililer, yarın çok bulutlu, 23 Şubat Pazartesi günü ise yeniden kar yağışının etkili olmasıyla hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düşeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*