Trakya'da nehirlerin debisi arttı

Trakya'da nehirlerin debisi arttı.8266
  • Giriş : 10.04.2008 / 13:24:00

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin debilerinin yükseldiğini belirterek, ''Nehirlerimizde taşkın söz konusu değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Miroğlu, yaptığı açıklamada, Tunca Nehri üzerindeki köprünün tadilatı nedeniyle bazı kemerlerinin kapalı olmasının suyun akışını engellediğini söyledi.

Bu nedenle Tunca Nehri'nin bazı noktalarda suyun yatağından çıktığını bildiren Miroğlu, Edirne için asıl önemli olanın Meriç Nehri'ndeki su debisi olduğunu belirtti.

Miroğlu, şu bilgileri verdi:

''Meriç Nehri'nin taşması için debisinin 950 metreküp/saniye, Tunca Nehri'nin ise 120 metreküp/saniyeye ulaşması gerekiyor. Şu anda nehirlerimiz tehlikeli boyutta değil. Tehlike olursa önlem alacağız. Bulgaristan ve Yunanistan ile nehirlerin debisiyle ilgili iletişim içindeyiz.''

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Meriç Nehri'nde Kirişhane Ölçüm İstasyonu'nda dün yaptıkları ölçümde debinin 452 metreküp/saniye olarak belirlediğini, bugün ise 493 metreküp/saniyeye çıktığını belirtti.

DSİ yetkililer, Bulgaristan'daki İvoylovgrad (Ortaköy) ölçüm İstasyonu'nda dün yaptıkları ölçümde Arda Nehri'nin debisinin 150 metreküp/sanayiden bugün 158 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin Suakacağı İstasyonu'nda dün yapılan ölçümünde debisinin 29.3 metreküp/saniyeden bugün 36.8 metreküp/saniyeye çıktığını bildirdi.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de son 4 gündür nehirlerin debilerinin yükseldiğini, gelen suyun taşkın yaratacak boyutta olmadığını belirtti.

Karaağaç Mahallesi Muhtarı Agah Korkan ise Arda ile Meriç Nehri'nin birleştiği Maraş Köprüsü Kumtepeler mevkisinde su debisinin yükselmesiyle, nehir çevresinde üretim yapan çiftçileri olası taşkın konusunda uyardıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious