Trans yağlar kalp krizi nedeni

Trans yağlar kalp krizi nedeni.11728
  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Trans yağlar olarak da bilinen hidrojene nebati yağlar kalp krizi için büyük risk oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin Boston kentindeki Harvard Kamu Sağlığı Okulu'ndan Dr. Frank B. Hu, yaptıkları çalışmanın, kanlarındaki trans yağ seviyesi yüksek olan kadınların olmayanlara göre kalp krizi geçirme riskinin üç kat fazla olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

İnsan vücudunun trans yağ üretmediğine ve bu yağların kaynağının sadece alınan besinler olduğuna dikkat çeken Hu, özellikle hamur işleri, kraker ve kızartılmış yiyeceklerin bu açıdan zengin olduğunu belirtti.

Hu, ABD'de hidrojene yağların ve bu yağı içeren diğer besin kaynaklarının kullanımının kısıtlanmasının kalp-damar hastalıklarının azalmasına da yardımcı olacağını belirtti.

Hu ve arkadaşları, kalp ve diğer hastalıkların gelişiminde doğum kontrol hapları, beslenme ve yaşam tarzlarının etkisini araştırmak için yaptıkları geniş çaplı araştırmada, 1989-1990 yıllarında 32 binden fazla hemşirenin kan örneğini analiz etti.

Circulation dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Hu ve arkadaşları takip eden 6 yıl içinde, sağlıklı 327 kadınla karşılaştırılan kadınlardan trans yağ oranı yüksek 166'sının kalp krizi geçirdiğini tespit etti.

Kırmızı kan hücrelerindeki trans yağ oranının trans yağ tüketimiyle bağlantılı olduğu, bunun da kötü kolesterolün (LDL) yükselmesi ve iyi kolesterolün (HDL) düşmesiyle ilgili olduğu belirtildi.

Trans yağ alımının Avrupa ülkelerinde azaltıldığını hatırlatan Hu, bu yağların ABD'de hala yüksek oranlarda kullanıldığını kaydetti.

Hu, trans yağların bazı yiyeceklerle New York ve Philadelphia gibi kentlerdeki restoranlarda yapılan yemeklerde kullanılmaması çabalarının, nüfusun geneline yayılmasının faydalı olabileceğini belirtti.

Bilim adamları, araştırmalarının, trans yağların kalp sağlığına zararlı etkilerini göstermek için yeni kanıtlar ortaya koyduğunu söyledi.

Trans yağların kalp damar sağlığı açısından zararlı olduğu uzun zamandır biliniyor. Bu yağlar özellikle fast food restoranlarda özellikle kızarmış patateste bol miktarda kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıl alınan karara göre, ABD'nin New York şehrinde Temmuz 2007'ye kadar porsiyonlarda en fazla 0.5 gr trans yağ kullanabilecek, 1 Temmuz 2008'de de bütün yemeklerde trans yağ kullanımı yasaklanacak.

Karar, içinde McDonald's ve Burger King gibi restoran zincirlerinin de bulunduğu 24 bin işletmeyi kapsıyor.

Damariçi protez ilaçtan daha etkin değil

ABD'de yapılan başka bir araştırmada ise aterosiklerozun tedavisinde kullanılan, tıkanmış damarın içine uygulanan damariçi protez yönteminin ilaç tedavisinden daha etkili olmadığı belirlendi.

'New England Journal of Medicine' adlı tıp dergisinin bu haftaki sayısında yayımlanacak araştırmada, damarın içine konulan bu 'biyoaktif vasküler endoprotez' olarak adlandırılan bu küçük silindirlerle ilaç temelli tedavinin etkinliğini kıyaslamak için klinik deneyler yapıldı.

Araştırma sonuçlarının yalnızca ABD'de 3.2 milyar dolarlık bir pazarı bulunan damariçi protezle ilgili tıbbi uygulamalarda değişikliğe yol açabileceğini belirten araştırmacılar, deneyler sonrasında her iki grupta da ölüm oranının yüzde 8 çıktığına işaret etti.

Araştırmacılar, klinik deneyler sonucu ölüm, enfarktüs ve diğer damar rahatsızlığından ileri gelen risklerin damariçi protez kullananlarda yüzde 20, ilaç tedavisi uygulananlarda ise yüzde 19.5 olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious