Transfere üst tavan konulacak

Transfere üst tavan konulacak.8696
  • Giriş : 06.02.2009 / 17:34:00

Türk futbolunda yeni bir sayfa açılıyor. Kulüplerin yanlış transferlerine engelleyecek sistem geliyor. Bakanı Başesgioğlu, NBA modelinin en kısa zamanda uygulanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turkcell Süper Lig'de takımlar arasında maddi açıdan çok büyük farklar olduğunu belirten Bakan Başesgioğlu, "Bu fark yüzünden kulüpler arasındaki yarış hiç adil olmuyor." dedi.

NBA sisteminin en kısa zamanda Türkiye'de uygulamaya geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığı ve kulüpler yasasının hazırlandığına değinen Başesgioğlu, "NBA'de kulüplerin belli bir harcama yetkisi bulunuyor. Herkes istediği gibi sporcu transferine para harcayamayacak. Transfere üst tavan konulacak. Bu tavan üzerine çıkıldığında transfer yapılamayacak. Kulüpler bütçelerinin ancak yüzde 30-40'ını transfere ayırabilecek. Bu sistemi ülkemizde de uygulayacağız. Türkiye'de yabancı transfere çok para harcanmakta. Kulüplerimizin altyapısından eskisi gibi oyuncu yetişmiyor. Bu yüzden NBA modelini uygulamak arzusundayız." diye konuştu.

Türkiye'de spor kulüplerinin İçişleri Bakanlığı Dernekler Masası'na bağlı olduğu ve denetimlerinin bu kurum tarafından yapıldığına dikkat çeken Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, "Spor kulüplerimizi dernekler masası tescilinden çıkarmak arzusundayız. Kulüplerimize daha rahat hareket imkanı sunmak için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesine dahil edeceğiz. Sporun en büyük sponsoru devlettir. İşadamlarımızı devlet olarak spor sahaları yapmaya davet edeceğiz." yorumunda bulundu.

Uzun yıllardan sonra çok katılımlı ve verimli bir 'Spor Şûrası' gerçekleştirdiklerini dile getiren Murat Başesgioğlu, sporun yeni yol haritasını da belirlediklerini söyledi. Gençlik ve sporun birlikte olmaması gerektiğini savunan Başesgioğlu, "Bizim kurumsal yapımızı en kısa zamanda genişletmemiz lazım. Gençlik ayrı genel müdürlükte, spor ayrı bir müdürlükte toplanmalı. İlçelerimizin tamamında spor tesisi olmalı. Bu konu ile ilgili çalışma grubu oluşturuldu. Herkesten görüş alıyoruz. TMOK ile işbirliği içinde olacağız." dedi.

Türkiye'de özerkliğe hızlı bir geçiş olduğunu ve bunun sıkıntılarını yaşadıklarını hatırlatan Başesgioğlu, şampiyon olmuş amatör sporcuların branşlarına sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Özerklikten geriye dönüşün mümkün olmadığına değinen Başesgioğlu konuyla ilgili olarak, "Özerklikten dönüş yok. Seçimlere bir standart getireceğiz. Biz federasyonlarımıza karışmayacağız; ancak denetleme görevimizi de yapacağız." şeklinde konuştu.

Platini de sınırlamadan yana

UEFA Başkanı Michel Platini de transfer ücretlerine sınır getirilmesini istiyor. Fransız Futbol adamı, bu konuda NBA modelinin benimsenmesinin uygun olduğunu savunarak, "Salary Cap" düşüncesini gündeme taşıdı. Michel Platini, NBA'de takımların kadrolarını güçlendirmek için kullanabilecekleri parasal limitlerin belli olduğunu savunarak, aynı sistemin Avrupa futboluna taşınması üzerinde duruyor. Bu sistemde takımlar kulübün toplam bütçesinin ancak belli bir oranını kullanarak transfer yapabiliyor. Futbolcuların alacakları ücretler de garanti altına alınıyor.

NBA modeli nedir?

NBA'de takımlar oyuncu transferini yaparken NBA yönetiminin belli kriterlere göre belirlediği harcama izninin dışına çıkamaz. Kulübün ne kadar parası olduğu ya da transfere ne kadar bütçe ayırdığına bakılmaz. Takımların alacağı oyunculara ödeyeceği miktarlar kesin olarak bellidir ve NBA'in belirlediği harcama limitlerinin üzerine çıkılmaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*