Transformers hayranlarına müjde

Transformers hayranlarına müjde.16049
  • Giriş : 26.06.2009 / 20:51:00

"Transformers: Yenilenlerin İntikamı" farklı ülkelerde yapılan çekimleriyle dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk filme göre izleyicilerin daha fazla robotla tanıştığı "Transformers: Yenilenlerin İntikamı" farklı ülkelerde yapılan çekimleriyle dikkat çekiyor. Serinin son halkasında en büyük mücadele Giza piramitlerinde gerçekleşiyor...

Önce Terminatör Kurtuluş ardından Transformers'ın devam filmiyle yazı karşılayan sinemaseverlerin, robotların bitmek bilmeyen mücadelesini izlemeyi bir süre daha sürdüreceklerini şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü geçmişin ve geleceğin gizemi, teknoloji sosuyla buluşturulup dev ekrana yansıtıldığında, hem izleyicilerin hem de yapımcıların yüzünün güldüğünü elde edilen gişe sonuçlarından görebiliyoruz.

ZAFER GİDEN YOL

Bu anlamda 80'lerin çizgi filmlerinden Transformers, beyazperdeye uyarlandığı 2007 yılında izleyicinin büyük beğenisini kazanmış, yapımcılarına devam filmini düşündürtmüştü. "Transformers Yenilenlerin İntikamı" bu düşüncenin ürünü oldu. İnsanoğlunun Autobotlar ile Decepticonlar arasındaki savaşın ortasında kalmasını anlatan filmin yönetmenliğini ilk filmde olduğu gibi yine Michael Bay üstlenirken, prodüksiyon amirliğini Steven Spielberg yaptı.

Başrollerinde Shia LaBeouf - Megan Fox ikilisinin bir kez daha kamera karşısına geçtiği ikinci filmde izleyiciler daha fazla robotla tanışırken maceranın boyutları başta Mısır olmak üzere daha çok ülkeye yayılıyor. Senaryosunu Roberto Orci ile Alex Kurtzman'ın yazdığı ikinci filmin konusu şöyle:

“Kendini tekrar Autobot'lar ile Decepticon'lar arasındaki savaşta bulan Sam, yine evrenin geleceğini tehlikede görür. Henüz bilmese de, kötülük ile iyiliğin arasındaki mücadelede, en büyük gücün anahtarı onun elindedir. Arkadaşlarının ve NEST'deki dostlarının, hatta anne ve babasının yardımıyla Sam nihayet Witwicky'lerin doğuştan hakkını benimser ve ailesinin felsefesinden daha fazla saklanmaz: Fedakarlık yoksa, zafer de yok!”

ÇİZGİ FİLMDEN BEYAZPERDEYE

1980'lerin ünlü çizgi filmi Transformers, nasıl ki yıllar önce milyonlarca çocuğu ekran başına kilitlemiş, ellerinden oyuncaklarını bırakmamalarına neden olmuşsa, beyazperdeye aktarılan ikinci devam filminde de yapımcılar kuşkusuz benzer hayaller kuruyorlar. Onlar bu hayallere ne kadar ulaşır bilemeyiz ama Transformers oyuncaklarının dev ekranda da olsa hayatımızdan çıkmadığı, yazın bu sıcak günlerinde peşimizde oldukları bir gerçek. Oynamak isteyenlere duyurulur...

ARANAN TAPINAK

Serinin ikinci halkasında Sam Witwicky, Transformers'ın kökenleri ve dünya üzerindeki tarihçesi konusunda yeni detaylar keşfeder. Topladığı bilgiyi ele geçirmek isteyen şeytani ruhlu Deceptionlar onun peşindedir. En büyük mücadele, Mısır'daki Giza piramitlerinde gerçekleşecektir.

Çünkü aranan tapınak bu bölgededir. Yapımcı Lorenzo di Bonaventura'nın yaptığı açıklamaya göre, filmde Transformers'ın Mısır ziyareti piramitlerin inşa edilmesinden önce gerçekleşir. Ayrıca Mısır'daki hiyeroglif yazılarının helikopteri ve günümüzdeki diğer son teknolojik araçları çağrıştırdığına değinilerek, bunların varlığı bir zamanlar dünyamızı ziyaret etmiş olan antik Sibertronian'ların bıraktığı bilgilerle açıklanır.

KÜNYE

Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro, Matthew Marsden
Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman

HAFTANIN FiLMLERi

PEK YAKINDA

Haftanın korku filmi 'Pek Yakında' Tayland yapımı. Sopon Sukdapisit yönetmenlik koltuğuna ilk kez oturduğu film için, çocukluk hayallerinin bir ürünü olduğunu söylüyor. Sukdapisit, "Çocukların hayal gücü geniştir lafına sonuna kadar inanıyorum. Ben de o gördüğü, duyduğu her şeyi alıp, onlarla ilgili hayal dünyası yaratan çocuklardan biriyim; özellikle de korku filmleri seyrederken.

Yetişkin birisi film izlediğinde, film bittiği anda bir rahatlama gelir. Ama çocuklar için (benim için de) asıl korku dolu anlar o sırada başlar çünkü hayal gücü açığa çıkar. Yetişkinler bunun saçma olduğunu ve gördüklerinin sadece bir film olduğunu söyleyeceklerdir. Bense içimden 'ya değilse' diye düşünürüm." Pek Yakında, "Bunlar ya hayal değilse? Ya size de olursa?" sorularını soran bir film.

Yönetmen: Sopon Sukdapisit
Oyuncular: Chantavit Dhanasevi, Worakarn Rojanawatchra

HAYALi DEDEKTiF GERi DÖNÜYOR

dünyaca ünlü hayali dedektif karakteri Sherlock Holmes'un yeni beyazperde uyarlaması, gelecek yılın Ocak ayında vizyona girecek. Filmde, Sherlock Holmes ve cesur ortağı Watson en son maceralarına atılacak. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşmanla savaşacak.

DOKTORU JUDE LAW OYNAYACAK

Robert Downey Jr'ın efsanevi dedektif Sherlock Holmes'ü daha önce hiç yapılmamış bir şekilde canlandıracağı filmde, Jude Law, doktor ve bir savaş gazisi olan Holmes'ün güvenilir çalışma arkadaşı Watson rolünde yer alacak. Holmes'u alt eden ilk ve tek kadın olan ve dedektifle halen çalkantılı bir ilişki sürdüren Irene Adler rolünü Rachel McAdams'ın üstleneceği filmde, Mark Strong, gizemli yeni düşman Blackwood rolünü oynayacak.

Kelly Reilly ise Watson'ın ilgilendiği Mary rolünde izleyici karşısına çıkacak. Filmin senaryosunu Michael Robert Johnson, Anthony Peckham ve Simon Kinberg; Lionel Wigram ve Michael Robert Johnson'ın hikayesinden yola çıkarak kaleme aldı. Yönetmenliğini Guy Ritchie'in üstlendiği film, Aralık ayından itibaren tüm dünyada gösterime sunulacak. Film, Türkiye'de Ocak 2010'da vizyona girecek.

GÜNÜN AJANDASI

KONSER

Çello Etrafında Buluşmalar Süreyya Operası (0 216 346 15 31)

Duman Turkcell Kuruçeşme Arena - İstanbul

Emre Aydın Babylon Alaçatı - İzmir

Roka - Acil Servis Shaft-Blues&Jazz Club (0 216 330 75 80)

Soul Stuff Hayal Kahvesi / Beyoğlu (0 212 244 25 58)

TİYATRO

En Mutlu Kim Akbank Sanat (0 212 252 35 00)

Bir Delinin Hatıra Defteri Kulis Oda Sahnesi (0216 467 33 32)

SERGİ

Batıya Yolculuk - Türk Resim Sanatının 70 Yıllık Serüveni Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk - 0 212 277 22 00)

Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar İstanbul Modern (0 212 334 73 00)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*