TREDAŞ da elektrik kesimine başladı

TREDAŞ da elektrik kesimine başladı.8228
  • Giriş : 14.10.2008 / 14:01:00

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ, Trakya bölgesindeki resmi kurum ve kuruluşlardan alacağı bulunan toplam 84 milyon YTL'yi tahsil etmek için elektrik kesimine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TREDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Ahmet Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, kurumunun, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı kapsayan Trakya bölgesinde, resmi kurum ve kuruluşlardan toplam 116 milyon YTL alacakları bulunduğunu söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşların borcunun 84 milyon YTL olduğunu ve bunu tahsil etmek için bütün kuruluşlara 10 gün önce uyarı yazısı gönderdiklerini ifade eden Erdoğan, bu uyarıları dikkate almayan ve borçlarını yapılandırmayanların elektriklerinin dünden itibaren kesilmeye başlandığını belirtti.

Borcundan dolayı elektrikleri kesilen kurumların başında Karayolları, DSİ, belediyeler ve üniversitelerin geldiğini bildiren Erdoğan, hastanelerin, cezaevlerinin ve sokak lambalarının elektriğinin kesilmediğini ifade etti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Trakya bölgesinde 116 milyon YTL alacağımız bulunuyor. Bu alacaklarımızın 84 milyon YTL'si resmi kurum ve kuruluşlarda. Bu alacaklarımızı tahsil etmek için dünden itibaren borcu olan resmi kurum ve kuruluşların elektriğini kesmeye başladık. Yapılandırmadan sonra bu elektrikler açılacak.

Bu konuda gerçekten kararlıyız. Belediyelerden, tarımsal sulamalardan kaynaklı 84 milyon YTL alacağımız var. Hastanelerin, hapishanelerin elektriği kesilmeyecek. Okullardan alacaklarımızı tahsil etmek için Milli Eğitim müdürlükleri ile görüşmelerimiz devam ediyor.''

-ALACAKLAR NEDEN ÖDENMİYOR-

Toplantıda gazetecilerinde sorularını yanıtlayan Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşların borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini belirtti.

Tarımsal sulamadan kaynaklı 20 milyon YTL alacakları bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Nasıl olsa af çıkar düşüncesi var. Tarımsal sulamacılar Mayıs geldi mi bizim kapımızdan ayrılmazlar, Ekim geldi mi de bulamazsınız. Tekirdağ'da, belediyelerin binalarının elektriklerini kesmeye başladık. Bunlar alınmazsa ne olur. Alınmazsa bu işin haczi de olacaktır. Hacze kadar gidilecek. Gelirlerse borçları yapılandırılacak.

Ama biz 2004 yılında da belediyelerin elektrik borçları yeniden yapılandırılmıştı. Peşin ödeyene yüzde 20'de indirim yapılmıştı. Ama, sürenin bitmesine bir iki ay kala geliyorlar (arkadaşlar acele etmeyin bir af daha çıkar, bu iş böyle gider) gibi alışkanlıklar, bugünkü duruma getirmiştir. Ama pazartesi itibariyle tarımsal sulamalar da dahil olmak üzere borcu olanların elektriği kesiliyor. Artık, elektrikte herkes yaktığının parasını ödeyecek. Bunda çok kararlıyız.''

Basın toplantısını Edirne İşletme Müdürü Taşkın Tez ve Müdür Yardımcısı Aydın Demir ile birlikte düzenleyen Erdoğan, Edirne'de, Karayolları, Gümrük Müdürlüğü, TÜ Rektörlük binası, DSİ, Süloğlu Belediyesinin elektriklerinin kesildiğini sözlerine vurguladı.

-EDİRNE'YE ÇAĞDAŞ AYDINLATMAYA KAVUŞTU-

TREDAŞ'ın Edirne'ye yaptığı yatırımlar hakkında da bilgi veren Erdoğan, 16 ayda toplam 30 milyon YTL yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Edirne'nin 2007 yılında gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye genelinde birinci sırada olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Edirne'de, 16 ay gibi kısa sürede 30 milyon YTL'lik yatırımın yüzde 98'i gerçekleşti. Bu bir rekordur. Edirne'de çağdaş aydınlatma oldu'' diye konuştu.

Trakya bölgesinde yaklaşık 750 bin abonesi bulunan TREDAŞ'ın, bu yıl 7.5 milyon kilovat saat elektrik satışını gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*