Tren kazası faciaya dönüştü

Tren kazası faciaya dönüştü.2635
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Kalyub kentinde iki yolcu treninin çarpışması faciaya dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı güvenlik kaynakları ise olayda 80 kişinin öldüğünü belirtti. Olaydan sonra bölgeye ambulanslar sevk edilirken, halka da kan bağışında bulunmaları için anonslar yapılıyor.
Kaza, Nil Deltası'nda yer alan Mansura kentinden Kahire yönüne giden trenlerden birinin stop sinyalini görmeden girdiği istasyonda bekleyen başka bir trene arkadan çarpmasıyla meydana geldi. Olay sırasında vagonlardan dördü raylardan çıkarak ters devrildi.

Yolculardan çoğunun günübirlik Kahire'ye çalışmak için giden işçiler ve devlet dairelerinde çalışan memurlar olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 20 milyon nüfusu bulunan başkent Kahire'ye çalışmak için çevre il ve vilayetlerden her gün yüz binlerce kişi giriş çıkış yapıyor.

Gelir düzeyi çok düşük olan işçiler genellikle trenleri tercih ediyor. Ülkenin kuzey ucundaki İskenderiye'den ülkenin en güneyinde bulunan Asvan'a kadar Nil boyunca demiryolu hatlarıyla döşeli olan Mısır, sık sık tren kazalarıyla gündeme geliyor ve kazaların en önemli sebebi olarak da yeterli bakımın yapılmaması gösteriliyor.

Turistler ve orta tabakaya hitap eden trenlerden çok fakir tabakanın tercih ettiği ucuz trenler daha çok kazaya maruz kalıyor. Bu trenlerle yolculuk eden Mısırlılar, özellikle uzun yolculuklarda bazen yemek bile pişirirken, kimi zaman hayvanlarını da yanına alabiliyor. Kapasitesinin çok üstünde yolcu alan bu trenlerde yolculuk eden Mısırlılar kimi zaman trenin üstüne dahi çıkabiliyor.

Ülkenin güneyine sefer yapan bu tür trenlerden biri Şubat 2002'de çıkan bir yangın sonucu yanarken, ülke tarihinin en önemli facialarından biri olarak kabul edilen bu kazada 363 kişi hayatını kaybetmişti. Daha sonra yapılan açıklamada trenin, yolculardan birinin çıkardığı ateş sonucu alev aldığı belirtilmişti.

Bu yıl içinde meydana gelen bu üçüncü kaza, ülke tarihinde son 15 yılda meydana gelen en büyük tren kazalarından biri.

Kasım 1999: Kahire-İskenderiye trenini bir kamyona çarpması sonucu 10 kişi öldü.

Ekim 1998: Duramayarak raylardan çıkan trenin bir Pazar yerine girmesi sonucu 50 kişi hayatını kaybetti.

Aralık 1995: Aşırı sis yüzünden iki trenin çarpışması 75 kişinin ölümüne sebep oldu.

Nisan 1995: Trenin otobüse çarpması 49 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Şubat 1992: Kahire dışında meydana gelen kazada 43 kişi öldü.

Yaklaşık 150 yıldır trenlerin kullanıldığı Mısır'da karayolları daha az güvenli olduğu için halk bu taşımacılık türünü tercih ediyor. Trafik kurallarına en az riayet edilen ülkeler arasında yer alan Mısır'da meydana gelen kazalarda her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor.

80 milyonluk Mısır'da nüfusun hemen tamamı Nil boyunca yaşıyor ve bu nüfusun da büyük kısmı Kahire ile İskenderiye arasındaki Kuzey Nil Deltası'nda yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious