Tren kazası herkes için felaket olur!

Tren kazası herkes için felaket olur!.9349
  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Ünlü haftalık haber dergisi Newsweek, son sayısının kapak konusunu Türkiye'ye ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Newsweek, AB sürecinde yaşanacak "hedefe yakın bir yerde yaşanacak ağır çekim bir tren kazasının herkes için bir felaket" olacağı yorumunda bulundu.

Dergide Owen Matthews imzasıyla yer alan makalede Papa 16. Benedikt'in ayakkabısız bir şekilde İstanbul Müftüsü ile bebaber Sultanahmet Camii'nin kubbesi altında durmasına vurgu yapılırken, ellerin barış için duaya kalktığı belirtildi. Papa'nın duasında Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki kendi yüzünden yaşanan gerginliğin iyileşmesi için de dua ettiği kaydedildi.

Dergi, Papa'nın duası için "Dua, jeopolitik bir strateji haline geldiğinde ise bir sorun var" ifadesini kullanırken, bu sorunun da AB Komisyonunun 8 dalda müzakerelerin askıya alınmasını tavsiye ettiği karara gönderme yapılarak "Türkiye ve AB ilişkilerindeki kırılma" olduğu belirtildi. Newsweek, "Çok değil kısa bir süre önce Avrupa, önyargılarını kırmıştı ve kendini coğrafi değil de ideolojik bir birlik, ulus devletlerin bir araya gelmesi değil de dünya yer olmanın bir ifadesi olarak görüyordu. Ancak şimdi bu şansını kaybetti" diye yazdı. Dergi, Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz vekillerinden Daniel Hannan'ın "Türkiye hiçbir zaman AB'nin tam bir üyesi olamayacak. Bütün taraflar yavaş yavaş bunu farkına varıyor" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Newsweek, Avrupa içerisindeki bir Türkiye'nin, Müslüman dünyasına bir model olması fırsatının kaçırıldığını belirtirken, Türkiye'nin ise her şey rağmen çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün da "B planı yok" sözlerini aktaran dergi "Ancak Türkiye'nin artık tamamen farklı bir jeopolitik yola girme riski var" uyarısında bulundu.

Papa'nın Türkiye ziyaretinin ülkedeki laik Türkler ile İslam arasındaki gerilimi ortaya koyduğunu ifade eden Newsweek, Türkiye'de gerçekleştirilen kamuoyu yoklamalarında kendilerini önce Türk olarak görenlerin oranının yüzde 19'a gerilediğine dikkat çekti. Türkiye'de AB'ye destek azalırken Türk aşırı milliyetçiliğinin yükseldiğini yazan dergi, Kürtler ve Kıbrıs ile ilgili olarak meydana gelebilecek gelişmelere de dikkat çekti.

Türkiye'de aşırı milliyetçiler ile ordudaki "AB karşıtları" arasında "kutsal olmayan bir ittifak" olduğuna dair kanıtlar görüldüğünü aktaran Amerikan dergisi, mayıs ayındaki genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin "Erdoğan ve askerler arasında bir kavgaya sahne olacağı" yorumunda bulundu. Dergi, her şeye rağmen yine de Türkiye'de tablonun pembe olduğuna dikkat çekerken "1977 yılındaki askerî müdahale"nin tekrarlanmayabileceğini ve Türkiye'nin Batılı olmayı sürdüreceği görüşünü de dile getirdi.

Türkiye AB'ye üye olsun veya olmasın bunun Avrupa'da ciddi yankılarının olacağını yazan Newsweek, Avrupa ülkelerindeki "dışlanmış Müslüman azınlıklarının" Batı kültürü ile uzlaşmaya cesaretlendirilemeyeceğini kaydetti. Dergi, yine sonuç ne olursa olsun, Türkiye'nin Ortadoğu'daki "model rolü"nün zedeleneceğini kaydetti. Dergi, Amerikan yönetiminin de AB ve Türkiye arasındaki bir anlaşmazlığın, Müslüman dünyasındaki Batı imajını çok kötü bir şekilde zedelemesinden korktuğunu kaydetti.

Newsweek, son olarak da Türkiye ile AB arasında bir çok ortak yönünün bulunduğuna, Avrupalıların şimdiden "özel bir ortaklıktan" söz ettiklerine dikkat çekerek "Türkiye, böyle bir şeyi hiçbir zaman kabul etmeyeceğini söyledi; ancak umarız böyle bir uzlaşı olur. Zamanımızın en büyük uygarlık projelerinden birini batıran vizyonsuzluk karşısında herkes zayıf" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious