Trenler uydudan takip edilecek

Trenler uydudan takip edilecek.12709
  • Giriş : 08.07.2009 / 09:17:00

Devlet Demiryolları (TCDD) aynı anda hareket halindeki bin 700 trenin izlenmesini sağlayan 'Tren Bilgi Sistemi'ni (TBS) hayata geçirdi. Yol bilgisi, arıza gibi bilgilere 24 saatte ulaşılabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sistem sayesinde trenlerin her türlü hareketi anbean takip edilebiliyor. Seyir halindeki trenin güzergâhı ve hızı, istasyona uzaklığı, arıza durumu ve yol bilgisi gibi verilere 24 saat ulaşılabiliyor.

Demiryolları'nın bu yeni uygulamasından isteyen vatandaş da yararlanabiliyor. Bunun için TCDD'nin internet sitesine girip şifre alınması yeterli. Şifreyi alan vatandaşlar, istediği treni internet üzerinden takip edebiliyor.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın verdiği bilgiye göre Tren Bilgi Sistemi'yle istasyondan yakınını uğurlayan kişi, evine gidip internetten yolcusunun nerede olduğunu, aracın kaç kilometre hızla ilerlediğini görebiliyor. Treni karşılamak isteyenler, hangi saatte istasyonda olacağı bilgisine ulaşabiliyor.

Yük trenleriyle ilgili bilgiler de izlenebiliyor. Sistemin bir benzerinin makam odasında bulunduğuna işaret eden Karaman, bu sayede gördüğü aksaklıklara anında müdahalede bulunabildiklerini belirtiyor. Verdiği talimatların uygulanıp uygulanmadığını da yeni sistem üzerinden takip edebildiğini şu sözlerle anlatıyor: "Ankara-Eskişehir hattında 50 kilometrelik aralıklarla servis ekipleri oluşturduk.

Muhtemel bir arızada trene 10 dakikada ulaşabiliyoruz. Ben de makamımdan servis araçlarının her türlü iş ve işlemlerini izleyebiliyorum. Arızaya müdahaleye geç kalıp kalmadıklarını görebiliyorum. Sistem sayesinde gözümden hiçbir şey kaçmıyor."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*