Tribünlerde oturmakla çözüm bulunmaz!

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

MÜSİAD tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi'nde ilk kez bir Başbakan Divan üyesi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kur'an-ı Kerim ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'da Türkiye'nin rolünü küçümseyip, "Bunları şunları yapmalıyız" diye tavsiyede bulunanlara, "Öyle tribünlerde oturmakla bu meselelere çözüm bulamazsınız" dedi.

Arap liderleri de eleştiren Erdoğan şunları söyledi: "Lübnan'a asker gönderme konusu gündeme geldiğinde, ana muhalefeti, yavru muhalefeti bizi topa tuttu. Ama bugün ne kadar isabetli bir iş yaptığımız ortadadır.

Ben buradan Arap ligine de sesleniyorum. Sayın İslam ülkelerinin temsilcileri oralara yabancı ülkelerin askeri giderken siz niye asker göndermiyorsunuz? Ben bizzat Aralık'da Lübnan'a giderek askerlerimizi ziyaret edeceğim ve son durumu göreceğim. Bütün İslam alemi artık laf üretmeyi bırakmalı artık icraata geçmelidir. Filistin, İsrail Ticaret Odaları ve TOBB bu ülkelerdeki ekonomik sıkıntıları son erdirmek için işbirliğine gitmelidir. Biz bu oluşuma önderlik etmeye hazırız." Darfur'a yaptığı ziyarette çok sefil manzaralarla karşılaştıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Orada bir jilet ile 3 sünnet yapılıyordu. Artık konuşmayı bırakalım İslam dünyasında yaraları saracak somut adımlar atalım" dedi.

ABD İLE ARAMIZDAKİ SIRADAN BAĞ DEĞİL

Erdoğan, Ermeni tasarısının ABD Kongresi'nde görüşüleceğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Bugüne kadar iktidarı ile muhalefeti ile tavrımız neyse onu sürdüreceğiz. Verilmiş sözler var. ABD ile aramızdaki bağ sıradan bir bağ değil."

İstanbul'un bir küresel etkinlikler merkezi haline gelmesinin memnuniyet verici olduğunu anlatan Erdoğan, bugün yapılacak Davos Zirvesi'nin de İstanbul için önem taşıdığını vurgulayarak, "Türkiye dünyanın 20. büyük ekonomisi haline gelmiştir. Bizden önceki dönemde 10 yılda Türkiye'nin ortalama yabancı sermaye girişi rakamı 1 milyar doları geçmiyordu. Bu rakam bizim dönemimizde 12.7 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam yıl sonunda 15-16 milyar dolara ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious