Trikocuları bu kez sıcak havalar vurdu

Trikocuları bu kez sıcak havalar vurdu.12467
  • Giriş : 08.08.2007 / 18:10:00

Uzakdoğu ülkeleriyle fiyat rekabetinde başa çıkmakta zorlanan trikoculara, bir darbe de küresel ısınmadan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Isınmanın etkisiyle üretim sezonu 8 aydan 5 aya düşerken, örme sektörünün pazar payı da havaların sıcak gitmesi sebebiyle yüzde 30 azaldı. Satışların dibe vurmasıyla yeni pazar arayışına giren firmalar, ürün yelpazesini de değiştirmeye başladı. Sektör daha ince ve ülkeye göre değişik özellikler taşıyan trikolar üretmeye başladı.

Trikoya talebin azalması, bu alanda faaliyet gösteren yaklaşık 5 bin firmayı zor durumda bıraktı. Üreticiler, devletten teşvik istiyor.

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en önemli ayaklarından birini triko sektörü oluşturuyor. Yıllık 400 milyon adet üretim kapasitesiyle dünyada üçüncü sırada yer alan Türk triko sektörü, her yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Ülke genelinde 4-5 bin civarında firmanın faaliyet gösterdiği sektörde 25 bin civarında triko makinesi bulunuyor. Ancak üreticiler, bu sıralar bir çıkmazın içinde. Çünkü uluslararası piyasalarda Uzakdoğu ülkeleriyle fiyat rekabetinde başa çıkmaya çalışan trikocular, diğer yandan da 'küresel ısınma'nın menfi etkisiyle karşı karşıya. Öyle ki, iklimde meydana gelen ılımanlaşma yüzünden triko talebi dibe vurdu. Bu daralma sebebiyle örme fabrikalarının birçoğunda kapasite kullanım oranı yüzde 50'lere kadar geriledi. Firmalar, makine parkurlarını yenilemeye başladı. Kalın trikoların dokunduğu ve 15-20 bin Euro'ya satın alınan makineler bir bir hurdaya çıkarılırken, yerine daha ince dokuma yapan makineler alınıyor. Triko üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Gaziantep'te üretim sezonu 8 aydan 5 aya gerilerken, trikocular ısınmanın etkilerini azaltmak için ülkelere göre üretime yöneldi. Türkiye Triko Sanayicileri Derneği Başkanı Eyüp Güzel, insanların örgü giysiden uzaklaşmaya başladıklarını söyledi. Bu yüzden üretimin yüzde 30 azaldığını vurgulayan Güzel, pahalı işçilik ve kontrolsüz ithalatın da etkisiyle triko talebinin dibe vurduğunu kaydetti. Çin, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan gibi Uzakdoğu ülkelerinin triko üretimine yönelmesinin, Türkiye'de sektöre önemli darbe vurduğunu belirten Güzel, işçilik maliyetlerinin düşürülerek ithalatın dolaylı yönden azaltılmasını istedi.

Trikodan bir kaçış olduğuna ve insanların doğal ürünlere yöneldiğine vurgu yapan dernek başkanı, şu bilgileri verdi: "Daha ince ve tabii ürünlere yöneliş var. Doğal elyaf ve pamuklu ürünlere talep arttı. İnce ürünlerin triko üretimindeki payı yüzde 20'den yüzde 50'lere yaklaştı. Ancak sektörün altyapısı buna hazır değil. İmkanı olanlar makine parkurlarını değiştirerek ince üretime yöneldi. Ancak bunu yapamayanlar, rekabette zorlanıyor." Küresel ısınmanın etkisiyle üretim sezonunun 8 aydan 5 aya gerilediğine dikkat çeken Gaziantep Çorap ve Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak da, trikonun soğuktan korunmak için giyilen bir eşya olmaktan çıktığını söyledi. Durak, ısınma nedeniyle başta Orta Asya Türk cumhuriyetleri olmak üzere Rusya, Almanya, Fransa, Yunanistan, Romanya gibi ülkelere mal satışında da önemli azalma olduğunu kaydetti.

Triko üretiminin yüzde 60'ı G.Antep'te

Reşit Durak, "Küresel ısınmayla triko, tamamlayıcı bir aksesuar olarak kullanılmaya başlandı. Biz de daha ince trikolar yapmaya başladık. Avrupa'nın sürekli ısındığını ve triko ürünlerinde farklılaşmaya gidildiğini anlatarak esnafımızı sürekli bilgilendiriyoruz."şeklinde konuştu. Birçok esnafın çağrılarına kulak verdiğini anlatan Durak, küresel ısınma sonucu üretimde yüzde 30'luk bir azalmanın yaşandığını dile getirdi. Türkiye'nin yıllık triko üretiminin yüzde 60'ının Gaziantep'te gerçekleştirildiğini belirten Durak, Gaziantep'in yüzde 30'unun bu sektörde istihdam edildiğini, bin 500 civarında işletmenin şehirde faaliyet gösterdiğini ve sektörün 250 bin kişiye gelir sağladığını anlattı. Giyimdeki yüzde 10'luk KDV indiriminin trikocuları daha da zora soktuğunu anlatan Durak, indirimin Uzakdoğu'dan ithalat yapan firmalara yaradığı görüşünde: "Yerli firmalar maliyetine üretim yapmak zorunda bırakılıyor. Vergi indirimi, perakende satış fiyatlarına yansımadı. Trikocuların ayakta kalabilmesi için sektörel bazda bir teşvik uygulanması gerekiyor." Durak, başta vergi olmak üzere elektrik, su, kira ve ekipman gibi birçok kalemde tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekti.

Kış dönemi kısaldı üreticiler arayışta

Isınmanın etkisiyle daha ince ürünlere yönelen trikoculardan biri de Şeref Maydanozoğlu. Maydanozoğlu, geçen kış sezonunda kalın dokuma ürünlerine talebin iyice azaldığını söyledi. Bu yüzden bir sonraki yıla yönelik ince trikolar üretmeye başladıklarını anlatan Maydanozoğlu, birçok arkadaşını uyardığını dile getirdi. Maydanozoğlu, "Önümüzdeki yıl kışın nasıl olacağını kimse tahmin edemiyor. Daha ince trikolar yapmaya başladım. Arkadaşlarımı da küresel ısınma ve etkileri konusunda uyarıyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious