Trilyonlar çöpe gidiyor!

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

1.9 trilyon harcanan köprü için yıkım kararı alındı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anıtlar Kurulu "Mimar Sinan'ın köprüsünün siluetini bozuyor" deyince yarısı biten köprü yıkılmaya başlandı.

1.9 MİLYON YTL ÇÖPE GİTTİ
İstanbul Büyükçekmece'de bugüne kadar 1.9 milyon YTL harcanan köprü bir hafta içinde tamamen kaldırılacak. Anıtlar Kurulu yeni köprünün yakınındaki, Mimar Sinan'ın 1565 yılında inşa ettiği tarihi köprünün görüntüsünün korunmasını istedi.

Silueti tarihi köprüye yakışmayınca yıkıldı

Anıtlar Kurulu tarafından Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün siluetini bozduğu gerekçesiyle durdurulan Mimarsinan Köprülü Kavşağı inşaatı yıkılıyor.

Anıtlar Kurulu'nun tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün siluetini bozduğu gerekçesiyle aldığı kararla durdurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mimarsinan'da yaptırdığı köprülü kavşak inşaatının yıkımına başlandı. Anıtlar Kurulu'nun aldığı karara rağmen köprü çalışması devam ediyordu. Bir hafta içinde tamamen kaldırılacağı öğrenilen köprü inşaatına bugüne kadar 1.9 milyon YTL harcandığı belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mimarsinan'da yaptırdığı köprü inşaatı ile ilgili olarak, Büyükçekmece'de bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri inşaatın tarihi köprünün siluetini bozduğu gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na şikâyette bulunmuştu. İnşaatın yapıldığı yerde inceleme yapan Anıtlar Kurulu da 2 Şubat tarihinde aldığı kararla yapımı durdurmuştu. Anıtlar Kurulu gerekçe olarak da, yeni
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu şubat başında raporunu vermişti
yapılan köprünün, 1565 yılında yapılan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün siluetini bozmasını göstermişti.

1.9 MİLYON YTL UÇTU
'D-100 Karayolu, Mimarsinan kavşağı, Mustafa Kemal Bulvarı ve Marmara Caddesi kavşak yol düzenleme inşaatı' adı altında yürütülen kavşak inşaatı ile ilgili geçen hafta Bahçeşehir'de katıldığı bir etkinlikte açıklama yapan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da yüzlerce kavşak inşaatı yapıldığını ve hepsinden haberinin olmasının mümkün olmadığını belirterek, şöyle demişti: "Köprüden haberim yoktu. İstanbul'da yüzlerce kavşak yapılıyor. Hepsini kontrol etmek mümkün değil. Eğer yıkılması gerekiyorsa yıkılacak." Topbaş'ın açıklamasının ardından dün köprülü kavşak inşaatının yıkımına başlandı. Bugüne kadarki süreçte inşaat için harcanan 1.9 milyon YTL ise çöpe gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious