Troid hastalığı kadınlarda 5 kat daha fazla

Troid hastalığı kadınlarda 5 kat daha fazla .6214
  • Giriş : 28.10.2007 / 07:54:00

Tedavi edilmeyen tiroid hastalıkları, düşük riskini artırdığı gibi gebelik sonrasında bebekte gelişme geriliğine de yol açabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bölüm Şefi Dr. Tahir Haytoğlu, kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olan tiroid hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Tiroid hastalığının görülme sıklığının, erkeklere oranla kadınlarda 5 kat daha fazla olduğunu belirten Dr. Tahir Haytoğlu; yaş, ailede görülen tiroid hastalığı hikâyesi, gebelik ve doğum ile bazı hastalıkların yüksek risk faktörü oluşturduğuna dikkat çekiyor. Saç telinden ayak tırnağına kadar bütün hücrelerin hangi hızda çalışacaklarının, tiroid hormon seviyesine göre ayarlandığını söyleyen Dr. Tahir Haytoğlu, bu seviyenin az olduğu durumlarda ‘hipotiroidism’, fazla olduğu durumlarda ise ‘hipertiroidism’ hastalığının ortaya çıktığını ifade etti.

HİPOTİROİD BELİRTİLERİ

Dr. Tahir Haytoğlu, hipotiroidismíin belirtilerini ise şöyle sıraladı: “Hipotiroidism; halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kilo artışı, kilo verememe, üşüme, çabuk yorulma, cilt kuruluğu, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, unutkanlık ve depresif duygu durumu belirtileri ile kendini gösteriyor. Hipotiroidismíi olan kadınların adet kanamaları miktar olarak daha fazla ve daha uzun süreli olabilir; adet periotları da normalden daha kısa sürede gerçekleşebilir.”

ADET KANAMALARI KESİLEBİLİR

Dr. Tahir Haytoğlu, hipertiroidismíin ise çarpıntı, sinir, iç sıkıntısı, el titremesi, istemsiz kilo kaybı, aşırı terleme, saç ve tırnakların hızlı uzaması-dökülmesikırılması, sık bağırsak hareketleri, adet düzensizlikleri, kalpte ritim bozukluğu, osteoporoz ve kırıkların gelişmesi şeklinde belirti verdiğini açıkladı. Dr. Tahir Haytoğlu; hipertiroidsmí olan kadınların, adet periyotlarının düzensiz olabileceğine dikkat çekti. Kısa süren adet kanamalarının yanı sıra 28 günden daha uzun periyotların da görülebileceğine işaret eden Dr. Tahir Haytoğlu, adet kanamalarının tamamen kesilebileceğini de belirtti.

GEBELİĞİ TEHLiKEYE SOKUYOR

Risk faktörlerine değinen Dr. Tahir Haytoğlu şunları söyledi: “Düzensiz adet görmek gebe kalmayı daha zor bir hale sokar. Gebelik gerçekleşecek olsa bile hastalık tedavi edilmekçe; vücut, gebelik için gereken desteği veremeyebilir ve sonuçta düşük görülebilir. Gebelik döneminde tedavi edilmemiş hipertiroidism, doğmamış bebeği değişik derecede tehlikelere maruz bırakabilir. Bu tür durumlar ise düşük, erken doğum ya da bebekte gelişme geriliği ortaya çıkabilir.”

TİROİD BEZİ NEDİR?

Tiroid bezi boynun ön kısmında, hemen nefes borusunun önünde bulunan küçük kelebek şeklindeki bir organdır. Tiroid bezinin görevi, tiroid hormonu salgılamak; tiroid hormonunun görevi ise vücuttaki bütün hücrelerin çalışma hızını ayarlamaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious