Tropik meyvelerin etkisindeyiz

Tropik meyvelerin etkisindeyiz.11320
  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Tropik meyve denilince akla muz, kivi ve ananas gelirdi. Ama artık onlar yerli meyveler!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşte adlarını bile telaffuzda zorlandığımız bu meyvelerin öyküleri...
Adları garip, şekilleri enteresan, lezzetleri ise yabancı... Ancak ilk tadıldığında damakta ilginç birer tat bırakan tropik meyvelere Türk insanı çabuk alıştı. Hatta değişik tropikal bölgelerde yetişen ilginç görüntüleri ve tatlarıyla egzotik meyvelerden yemek, dünyada olduğu gibi ülkemizde de trend oldu. Birçok kişi özel günlerinde birbirine tropik meyve sepeti gönderiyor. Yani ilginç tatları ve görüntüleriyle tropik meyveleri artık belgesellerde ya da filmlerde değil İstanbul’da manavlarda ve işporta tezgâhlarında bulmak mümkün. İlk tanıştığımız tropik meyve muz ve kividen sonra hayatımıza 20’den fazla tropik meyve girdi. Şimdi hepsinin deneme üretimi Anamur’da başladı. Zaten Antalya ve Anamur’da Türkiye’ye yetecek kadar muz yetiştiriliyor, Rize ve Karadeniz kıyılarında ise kivi yetiştiriciliğinde ciddi boyutlara ulaşıldı. Tropik meyveleri Verita markasıyla Türkiye’ye getiren ve yetiştirilmesinde de teşvikte bulunan İdeal Tarım’ın sahibi Zeki Birincioğlu tropik meyvelere ilginin her geçen yıl daha da arttığını söylüyor. Bunun sebebi olarak da Türkiye’den daha çok insanın yurtdışına çıkması ve buralarda tattıkları ve gördükleri meyveleri Türkiye’de de yemek istemeleri olduğunu düşünüyor. Birincioğlu’nun fikri olan ve Türkiye’de beklediğinden çok ilgi gören, fotoğrafını da gördüğünüz tropik meyve sepetinin fiyatı 100 dolar. Buna istenilen adrese teslim de dahil. (0212 640 80 40)

Güvey feneri (physalis)

Dışındaki yapraklar açıldığında içinden fındık büyüklüğünde tatlı ve yumuşak bir meyve çıkan ‘güvey feneri’ ülkemizde de yetişiyor. Karadeniz'de doğal olarak yetişen bu meyve Orta Amerika, Güney Afrika ve İsrail'de yetiştiriliyor. Meyve salatalarında kullanılabildiği gibi reçeli de yapılan ‘güvey feneri'nde bol miktarda C, B1, B2, B3 ve karoten bulunuyor.

Rambutan

Dışı yumuşak dikenlerden oluşan bu meyvenin içi koyu jel kıvamında. Çekirdeği yenmeyen meyve Uzakdoğu, Kamboçya’da yetişiyor. Rambutan’da bol miktarda C vitamini, karbonhidrat, protein, kalsiyum, demir bulunuyor.

Liçi

Kabuğu yumurta kabuğu gibi soyulan, içi tatlı bir joleyi andıran liçi, C vitamini, kalsiyum, demir, fosfor ve karbonhidrat zengini bir meyve. Çekirdeği yenmeyen bu meyve Tayland, Malezya, Çin, Madagaskar ve Güney Afrika’da yetişiyor. Dondurma ve tatlılarda kullanılabiliyor.

Grandilla

Orta Amerika ve Afrika ülkelerinde yetişen bu meyvenin dışı, portakal büyüklüğünde bir yeni dünyaya benziyor. Sert ama kırılgan kabuğu yenmeyen meyvenin içinde bulunan jel kıvamında ki çekirdekleri yeniliyor. İçinde C, B1, B2, B3 vitaminleri, karoten, kalsiyum bulunan bu meyve yoğurtla, dondurma ve pastalarda da kullanılabilir.

Karambola (yıldız meyve)

Dilimlendiğinde yıldız şeklini alan karambola, potasyum ve fosfor zengini bir meyve. Malezya, Tayland, Endonezya, İsrail ve Brezilya’da yetiştiriliyor. Meyve olarak tüketildiği gibi pastalarda ve salataların süslemelerinde kullanılabiliyor. Kabuğu ve çekirdekleri dahil her şeyi yenilebiliyor.

Pitahaya (dragon meyvesi)

Kamboçya, Vietnam, Tayland, Kolombiya, Ekvador ve İsrail’de üretilen Pitahaya, C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum zengini bir meyve. İçi taze meyve olarak yenilebildiği gibi tatlı ve salatalarda dekoratif amaçlı da kullanılabilir.

Çarkıfelek (Tutku meyvesi)

Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği olan bu meyve Amerika’da yetişiyor. Dışı sert ve siyah olan meyvenin içi jöleli çekirdeklerden oluşuyor. Tadı ise ekşi ve tatlı karışımı içinde C, B1, B2, B5 vitaminleri, kalsiyum, fosfor, protein bulunan bu meyvenin çekirdekleri çiğ olarak yeniliyor. Tatlı ve dondurmalarda kullanılabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious