TRT, Afgan spikerleri açıkladı

TRT, Afgan spikerleri açıkladı.6898
  • Giriş : 09.06.2008 / 17:39:00

TRT Genel Müdürlüğü, son dönemde Afgan spikerlerin kurumun Afganistan'a yönelik başlatılan yayınları nedeniyle işe alındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TRT Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bir soru önergesinde, TRT'ye, son dönemde alınan mütercim-spikerlerin sorulduğu, yönetimin verdiği yanıtta, ''Afganistan'a yönelik radyo yayınları için ihtiyaç duyulan 10 personelin işe alındığının belirtildiği'' kaydedildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

''TRT'de yabancı dil masalarında hizmete alınan kişiler, personel temininde güçlük çekilen dilleri ana dil seviyesinde konuşabilen uzmanlardan oluşmaktadır. Bu kişiler, sözleşmeli olarak çalışıp yayın performanslarına göre ücret almaktadırlar.

Bazı basın organlarında çıkan 'TRT'nin Afgan spiker ilgisi' başlıkları, soru önergesine verilen cevapları yanlış yorumlamaktan kaynaklanmıştır. TRT sadece Afgan spikerlerle değil, yayın yaptığı tüm yabancı ülke spikerleriyle çalışmaktadır. Son dönemde Afgan spikerlerin işe girmesinin nedeni ise TRT'nin Afganistan'a yönelik olarak başlatılan yayınlardır.''

TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığında, Sırp, Rus, Kırgız, Bosna, Makedonya, İran, Yunanistan ve İngiltere vatandaşı spikerlerin çalıştığı belirtilen açıklamada, yabancı dilde yayınların gelecek dönemde daha da artacağı, 11 yabancı dilde web yayınına başlanacağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious