TRT, AGB'yi ispata çağırıyor

TRT, AGB'yi ispata çağırıyor.6898
  • Giriş : 20.11.2008 / 16:55:00

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TV reyting ölçümlerinin inandırıcı olmadığını savunarak,'Eğer doğru ölçüldüğünü ispat eder, kanıtlarlarsa, biz yirminci sırada bile olsak ona razıyız' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şahin, TRT'nin 30 dilde yayın yapacak internet sitesinin açılış toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TRT'nin İzmir Bürosundaki usulsüzlük iddialarına ilişkin soru üzerine Şahin, konunun kendilerine Mart ayında, hesapların incelenmesi sırasında aktarıldığını söyledi.

İzmir'deki ilaç harcamalarının yüksek olması üzerine yapılan incelemede ''bazı usulsüzlüklerin olduğu hissinin oluştuğunu'' dile getiren Şahin, 25 Nisan 2008'de Teftiş Kurulu'nun harekete geçirildiğini kaydetti.

Şahin, ''Tabii oradaki olumsuzlukların boyutu ortaya çıktı. Maalesef iki gün önce İzmir'de çalışan arkadaşlarımız gözaltına alındı. Umarım aklanırlar, inşallah bir yanlışlıkları yoktur. Ama bir olumsuzluk varsa yargı önünde hesap vereceklerdir. Yapılacak bir şey yok'' diye konuştu.

Televizyon yayınlarının reyting ölçümlerine ilişkin tartışmalara ilişkin başka bir soru üzerine, bu konuda gereksiz polemiğe girmek istemediğini belirtti. Şahin, şöyle konuştu:

''Defalarca söyledik. Eğer doğru ölçüldüğünü ispat eder, kanıtlarlarsa, biz yirminci sırada bile olsak ona razıyız. Burada bir güvensizlik problemi var. Aslında bizim muhatabımızın TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Komitesi) olması gerekiyor. TİAK'ın bize reyting ölçümleriyle ilgili ikna edici brifing vermesi gerekiyor. Daha önce de söyledim, gerekirse oradan çıkarız. Gerekirse reklamdan dahi vazgeçeceğiz. Çünkü bu çok ciddi anlamda reklam verenlerin paralarını gereksiz yere bir yere atması anlamına geliyor. Mutlak suretle bunun açığa kavuşturulmasını istiyoruz. TRT olarak sonuncu sırada da olsak razıyız, saygı göstereceğiz. Ama biz şu anda birinci sıraya bile otursak, içimizdeki tereddütleri gidermedikleri müddetçe inandırıcı gelmiyor.''
Şahin, TRT'nin çok dilli kanal yayına 1 Ocak 2009 itibariyle geçeceğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*