TRT, ANAVATAN'ı çıldırttı

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

ANAVATAN Partisi Grupbaşkanvekili Süleyman Sarıbaş, TRT'nin dolaylı ambargosuyla karşılaştıklarını öne sürerek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda TRT bütçesi görüşülürken konuyu gündeme getiren Sarıbaş, geçen pazartesi akşamı yayınlanan 'Konuşuyorum' adlı programda AKP ve CHP'den milletvekillerinin yanı sıra DYP'den bir Genel İdare Kurulu üyesini görünce telefona sarıldığını belirtti. Sarıbaş, TRT yapımcısına, 'Gelip yayını dağıtayım mı kardeşim' diye çıkıştığını belirterek, yaşanan ilginç diyalogu şöyle anlattı:

'Gece aradım TRT'yi. Dedim ki programın yapımcısına, 'kardeş sen bu TRT Kanunu'nun 20'nci maddesini hiç okudun mu?' 'Efendim ben madde madde bilmem' dedi. 'Peki seni oraya niye koydular kardeş' dedim. Bu TRT Kanunu'nun 20'nci maddesi, 'Meclis'te grubu bulunan partiler tartışmalara çağrılır' diyor. 'Hukuken suç işliyorsun niye yapıyorsun gelip basayım mı, gelip yayını dağıtayım mı yani' dedim. 'Yasal hakkımı kullanayım mı? Ayıp olmuyor mu' dedim. 'Efendim hata yapmışız' 'Hata yapın talimat mı aldınız' dedim.'

Sarıbaş, devletten 600 milyon YTL bütçe alan ve 7 bin personeli bulunan TRT'nin izlenme oranlarında yüzde 2'ye kadar düştüğünü savunarak, 'Halkın yüzde 98'i dinlemiyor bunu. Niye dinlemiyor? İyi program yapmıyor ki dinlensin, tarafsız program yapmıyor ki. Reklam gelirleri de yirmi dört ulusal kanal içerisinde en düşük olanı' dedi.


Arınç'ın harcırahı 4 milyon YTL

Sarıbaş, ANAVATAN milletvekillerini yurtdışı heyetlere almayan Arınç'a da harcırah hesabıyla yüklendi. Süleyman Sarıbaş, '4,5 milyon YTL yolluk ve ödenek kullanmış. Kürsüye gelip de 'Ben şu şu ülkeleri gezdim, şu şu anlaşmaları yaptım' demiş mi? Hayır. 40 ülke gezmişsin kardeşim, 4 milyon YTL kullanmışsın, gel ve hesabını ver. Ne yaptın?' diye konuştu.

Arınç, ise resmi heyetlerle ilgili kararının gerekçesini daha önce Plan-Bütçe Komisyonu'nda şöyle açıklamıştı: 'Kanun 'Partilerin oranlarına göre temsilci alacaksın' diyor. Eğer yanımda 3 milletvekili arkadaş götüreceksem, 2 AKP, 1 CHP'dir. Eğer 5 milletvekili götüreceksem, 3 AKP, 2 CHP'dir. Baş müşavir oluyor, büyükelçimiz oluyor, bir tane koruma götürüyoruz. 5 kişinin içine bile ANAVATAN'ı koymam mümkün değil.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious