TRT, habercilikte dünya markası olacak

TRT, habercilikte dünya markası olacak.12044
  • Giriş : 02.12.2008 / 21:50:00
  • Güncelleme : 02.12.2008 / 21:50:19

İbrahim Şahin'in Genel Müdür Olmasıyla atağa kalkan TRT Habercilik'te BBC,CNN İNT. gibi dünya devi olmak için gün sayıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT İNT TRT HABER VE TRT TÜRK için hazırlıklar son aşmaya geldi. TRT yönetimi 2009'un basından itibaren bombalarını ard arda patlacak ve Türk basınında yeni bir dönem baslayacak.. Peki TRT yönetimi özel kanallardan ve gazetelerden trasfer yapacak mı? İşte yeni kanalların açılıs takvimi...

Gazeteler ve özel televizyonlar ekonomik krizi bahane ederek yüzlerce çalışanı kapı önüne koyarken, yıllardır hedef tahtası haline gelen ve en ağır eleştirilere maruz kalan TRT yeni yönetimiyle birlikte dev projelere imza atmaya basladı.

Haber kanalı olarak yola çıkan ama daha sonra ne haber ne de prime time kanalı olabilen TRT2 2009 yılında TRT HABER adıyla gerçek bir haber kanalı haline geliyor.TRT HABER'in koordinatörü su sıralar hummalı bir çalısma içinde. TRT HABER Türkiye'deki ve dünyadaki tüm gelismeleri özel haber kanallarından önce,ayrıntılı ve TRT tarafsızlığıyla duyurmayı hedefliyor. TRT HABER'İN mayıs 2009'a kadar açılması planlandı.

TRT TÜRK Balkanlardan Kafkasya'ya kadar genis bir coğrafyada yayın yapacak.Hem Türkiye'deki hem yayın yapacağı Balkanlar ve Kafkasya'daki gelismeleri anında yayınlayarak bölgede etkin bir güç haline gelecek.TRT yönetimi TRT TÜRK'ün yayına geçeceği tarihi de belirledi.21 MART 2009.İbrahim Şahin ve ekibi TRT TÜRK'ün açılış tarihini Nevruz bayramına denk getirerek özellikle Kafkasya'daki Türk halklarını kucaklayacaklarının işaretini veriyor.

TRT İNT ise BBC İNT VE CNN İNT formatında tüm dünyaya yayın yapacak.Dünya'nın çesitli ülkelerinde yasayan Türk vatandaşları ve Türkçe konusan tüm halklar hem Türkiye'deki gelismeleri hem dünyadaki gelismeleri anında TRT İNT 'ten anında ögerenebilecekler. TRT iNT' in yayına geçis tarihi 1 NİSAN 2009.

TRT yönetimi geçtiğimiz günlerde sözkonusu kanalların koordinatörlerini atadi.Her koordinatör kendi kanalının personel örgütlenmesini ve alt yapısını kendi yapacak.Koordinatörler arasında bilgi alıs verisi olabilecek ama rekabetten de geri kalınmayacak.Yani TRT haber kanalları böylece kendi içlerinde de haber atlatma yarısına girecek.

TRT 'nin Ankara Oran'daki merkezinde şu sıralar en çok konuşulan konuların başında yeni haber kanallarına TRT dısından transferler yapılacak mı sorusu geliyor.. Transfer yapılırsa kimler tercih edilecek? TRT 'ye alınacak kişilerin seçiminde hangi kriterler öne çıkacak?

Siyasi görüsler mi etkili olacak yoksa mesleki tecrübe ve kariyer mi?

Yoksa TRT yönetimi yıllardır kenara itilmis,üvey evlat muamelesi görmüş ve memur olmaya mahkum edilmiş öz evlatlarından mı yararlanacak?

GAZETECİLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*