TRT, Uygurca yayına başladı

TRT, Uygurca yayına başladı .6898
  • Giriş : 26.10.2008 / 09:44:00

TRT, Doğu Türkistan Türklerine Uygurca radyo yayına başladı.TRT'nin yaklaşık 40 yıldır uğraştığı Çin'de yaşayan Doğu Türkistanlılara yönelik Uygurca radyo yayınında mutlu sona ulaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu sabaha karşı saat 00.04'de yaklaşık 100 milyonluk Uygur Türklerine yönelik radyo yayını başladı. Uygurca diliyle yapılan radyo yayınlarını Türkiye'nin Sesi Radyosu yapıyor. Bu radyo yayını için Türk hükümetleri yaklaşık 40 yıldır Çin hükümetiyle görüşmeler yapıyordu. Gereken izin alınamıyordu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin göreve gelir gelmez bu kanayan yarayı dindirmek için Çin hükümetiyle ve Çin Devlet Televizyonuyla yoğun görüşmeler yaptı. Bizzat Çin'e giderek müzakerelerde bulunan Şahin, bünyesinde 16 kanal barındıran Çin Devlet Televizyonu'nun tüm yöneticilerini geçen hafta Türkiye'de ağırladı. TRT'de yapılan görüşmelerin ardından gereken iznin alındı. Yapılan girişimler sonuç verdi ve bundan böyle yaklaşık 100 milyon nüfuslu Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri kendi dillerinde radyo yayınlarını dinleyebilecek. Yayınlar sayesinde Türkiye ile olan iletişimleri daha sağlıklı olacak. 30 FARKLI DİLDE YAYIN

TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu 30 farklı dilde 50'nin üzerinde ülkeye yayın yapıyor. Ve aralarında Küba, Sırbistan, Rusya, Çin, Afganistan, İran, Bosna Hersek, Amerika, Avustralya gibi ülkeler kendi dillerinde Türkiye'nin kültürünü, siyasetini, ekonomisini ve turizmini öğreniyorlar. Türkiye'nin Sesi Radyosu çok dilli yayıncılıkta BBC ile yarışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*