TRT 1 LYS 4 izle - TRT 1 LYS 4 cevapları soruları - 2013 LYS puan hesaplama

TRT 1 LYS 4 izle - TRT 1 LYS 4 cevapları soruları - 2013 LYS puan hesaplama.26707
15.06.2013 / 13:00:44

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen LYS'nin çözümleri TRT ekranlarından yapılacak. Öğrenciler, TRT izleyerek soruları görebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


LYS soru ve cevaplarının çözümlerini görmek için TRT 1 ekranlarını takip edin. Öte yandan Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) Manisa il merkezinde 16 okulda yapıldı.

Manisa il merkezindeki 16 okulda 192 salonda yapılan LYS-4'e 4 bin 993 öğrenci girdi. 11 engelli öğrencinin de girdiği sınava, öğrenciler girişte görevliler tarafından sıkı bir kontrolden geçirildi. Sınav yerlerine gelen öğrenciler, sınava girmenin heyecanını yaşarken, veliler de çocukları kadar heyecanlaydı. Sınav boyunca çocuklarını okulların bahçelerinde bekleyen veliler, çocukları için bol bol dua ettiler. İlde yapılan LYS-4 sınavında 507 kişi görev yaptı. Ayrıca, öğrencilerin sınava girişte sıkıntı yaşamaları için Nüfus Müdürlüğü de açık tutuldu. Nüfus Müdürlüğü yarın da açık olacak. Tek oturum uygulanan sınav, 135 dakika sürdü. Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, tarih, coğrafya-2 ve felsefe testleri yer aldı. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, coğrafya-2 testinde 14 soru için 20 dakika, felsefe grubu ve din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 40 soru için 50 dakika süre verildi. Testi alan tüm adaylar ilk 24 sorunun tamamından sorumlu oldu.

Öte yandan Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), LYS-4 sosyal bilimler sınavı ile başladı. Toplam 2 milyon 31 bin aday katılacağı sınavlar, 15-16-22-23 Haziran tarihlerinde toplam 5 oturumda gerçekleştirilecek. Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın Sosyal Bilimler Sınavı (LYS 4) başladı. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 349 bin 721 aday katılıyor. Tek oturumda uygulanacak sınav, 135 dakika sürecek.

Ankara Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde sınava girecek adaylar erken saatlerde aileleriyle birlikte sınav yerine geldi. Yağmurlu ve serin hava nedeniyle sınava girecek adaylar aileleri ile şemsiyelerin altında kısa süre sohbet etti. Anneler sınava girecek evlatlarının yorulmaması için şemsiyeleri kendileri tuttu. Sınav salonuna giriş bölümünde polis ve ÖSYM görevlilerince yoğun önlemler alındı. Adaylara kimlik kontrolü öncesi yanlarında cep telefonu ve metal eşya bulundurmamaları konusunda uyarılar yapıldı. Öğrenciler tek tek sınav salonuna alınmaya başlandı. Kimlik ve üst kontrolü sırasında öğrenciler tek tek arandı. Özellikle erkek öğrencilerin kemerlerini ailelerine bırakmaması nedeniyle aramalar sırasında kısa süreli yığılmalar oldu. Adayların çıkardıkları kemerleri salon girişine bırakması ile ilginç görüntüler oluştu. Sınav görevlileri tek tek öğrenciler üstlerini arayarak kimlik kontrolü sonrası salona aldı.

KİMLİĞİNİ UNUTAN ÖĞRENCİ AİLESİNİ ARASIN DİYE GÖREVLİ CEP TELEFONUNU VERDİ

Sınava girecek adayların heyecanlı oldukları gözlendi. Kimliğini unutan bir öğrenciye sınav görevlisi cep telefonunu vererek ailesini aramasına yardımcı oldu. Ailesini yaklaşık 10 dakika boyunca ailesine ulaşmaya çalıştı. Ailesine ulaşamayan aday kendi imkanları ile evine gitmeye karar verdi. Görevliler adaya sınav başladıktan sonra 15 dakika içinde salona olması gerektiği uyarısında bulundu. Sınav salonuna giren adaylara kitapçık ve aday formları görevlilerce dağıtıldı. Adayların formları doldurup kontrol etmeleri istendi. Sınav saat 10.00'da başladı. Sınava giren adaylar kadar okul bahçesindeki ailelerinin de heyecanlı oldukları gözlendi. Evlatlarını sınava gönderen aileler okul bahçesinde yanlarında getirdikleri Kuran-ı Kerim'leri okudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*