"TRT Güney'i ekrana çıkarmamalıydı"

  • Giriş : 17.01.2009 / 20:52:00

DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, TRT'nin, haberciliğin tüm kurallarını ihlal ettiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, TRT'nin, Tuncay Güney'i ekrana çıkararak haberciliğin tüm kurallarını ihlal ettiğini savundu.

Süleyman Yağız, yaptığı yazılı açıklamada, Tuncay Güney'in TRT ekranına çıkarılmasının habercilik başarısı değil, büyük bir skandal olduğunu öne sürdü.

Yağız, şunları kaydetti:

''Zira dünyanın hiçbir yerinde, önüne gelen herkesi suçlayan, bunu yaparken de intikam duyguları içinde hareket ettiğini açıkça söyleyen bir kanun kaçağı, devlet televizyonuna çıkarılmaz.

Çok zorunlu durumlarda çıkarılsa bile ki bu yaşamsal konudaki bir gerçeğin aydınlatılması için yapılır, bu kişinin hakaret ve deli saçması suçlamalarına yer verilmez. Ya nasıl yapılır? Televizyon tekniği kullanılarak bazı perdelemeler ve ayıklamalar yapılır. Bunun adı sansürcülük değildir. Bu, haberciliğin doğal bir gereğidir.

Devletin TRT'si ise söz konusu kişinin 4 saatlik canlı yayını sırasında haberciliğin doğal gereklerine, yayıncılık kurallarına, ilkelerine ve kişilik haklarına uymamıştır. TRT, haberciliğin tüm kurallarını ihlal etmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*