TRT içinde Ermenice de olan 8 farklı dilde yayın yapacak

TRT içinde Ermenice de olan 8 farklı dilde yayın yapacak.8125
  • Giriş : 08.01.2008 / 02:14:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 23:37:50

TRT 8 farklı dilde yayın yapacak. Bunların arasında Ermenice de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TRT, aralarında Ermenicenin de bulunduğu 8 farklı dilde yayın hazırlığı yapıyor. Bakan Mehmet Aydın da yayına yeşil ışık yaktı..

TRT Genel Müdürlüğü'ne İbrahim Şahin'in atanmasının ardından kurum, yayıncılık alanında atağa kalkıyor. Geçen dönem farklı dil ve lehçelerde yayına başlayarak ilke imza atan TRT, şimdi de aralarında Ermenicenin de bulunduğu 8 farklı dilde yayın gerçekleştirmek için düğmeye bastı.
TRT Genel Müdürü Şahin'in, uzmanların çalışmasını istediği Ermenice yayın konusunda Devlet Bakanı Mehmet Aydın da yeşil ışık yaktı.

Aydın, dün CNN Türk'e verdiği röportajda, Ermenice yayın için, "Neden olmasın?" dedi. Ermenistan'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu, iki ülke arasındaki diplomatik ve siyasi sorunlara karşın Türkiye'ye ilgi duyulduğunu savunan TRT yöneticileri de, "Ermenice yayın yapılması bizim açımızdan bir kompleks meselesi değil.

KENDİ TEZLERİMİZİ ANLATIRIZ

Özellikle 1915 Olayları ile ilgili tarihi çarpıtan, tek yanlı propagandalar karşısında, Ermeni diasporasına karşı kendi tezlerimizi daha iyi anlatabiliriz. İki ülke halkının ortak tarihi birikimini ön plana çıkararak, yakınlaşmasını sağlayabiliriz" yorumun yaptı. Yayınların haber ağırlıklı olması ancak haberin yanı sıra, şarkı, film, dizi gibi ilgi çekici programlara da yer verilmesi planlanıyor.

Bu arada TRT, önümüzdeki dönemde özel televizyonlarla sıkı bir rekabet içine girmeye de hazırlanıyor. Kurum, TRT INT'i etkili haber kanalı olarak yapılandırmayı, ardından spor, çocuk ve finans kanallarını hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious