TRT kanununda değişiklik öngören tasarı Meclis'te

TRT kanununda değişiklik öngören tasarı Meclis'te.16656
  • Giriş : 10.03.2008 / 13:55:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 14:12:35

TRT'de bazı birimlere değişklik getirmeyi amaçlayan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT'nin bazı birimlerinin kapatılmasını, hizmetine ihtiyaç kalmadığına karar verilecek personelin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmesini, sanatçıların nakil ve vize işlemlerinin ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarıya göre, TRT Koordinasyon Kurulu kaldırılacak. Genel müdür yardımcılarından birinin elektronik yüksek mühendisi olması şartı aranmayacak. Geçici maddeye göre de yeni teşkilat düzenlemeleri nedeniyle kaldırılan, birleştirilen veya yapısı değiştirilen birimlerde unvanlı kadrolarda bulunanların görevleri, kanunun yayımı tarihinde sona erecek.

Birim değişikliği nedeniyle görevi sona erenlerden yeni bir kadroya atanamayanlar ile yeni teşkilat ve kadro düzenlemeleri nedeniyle hizmetine ihtiyaç kalmadığına Yönetim Kurulunca karar verilen personel (sanatçı unvanlı kadrolarda bulunanlar hariç) diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere 30 gün içerisinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek.

Tasarının gerekçesinde, yapılacak yeniden yapılanma çerçevesindeki teşkilat düzenlemesi ile yayıncılık vasfı bulunmayan personelin, ihtiyaç duyan kamu kurumlarına nakli sağlanarak yayın odaklı ve yayıncı personel ağırlıklı bir yapı oluşturulmaya çalışılacağı belirtildi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious