TRT personeli yürüdü

TRT personeli yürüdü.6898
  • Giriş : 29.03.2008 / 16:06:00

KESK'e bağlı Haber-Sen üyesi TRT çalışanları ve sanatçılar, ''TRT Yasa Tasarısı''nı protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KESK'e bağlı Haber-Sen üyesi TRT çalışanları ve sanatçılar, ''TRT Yasa Tasarısı''nı protesto amacıyla, Galatasaray'dan Taksim Gezi Parkı'na kadar yürüdüler.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan ve ellerinde tasarı aleyhine pankart ve dövizler açan TRT çalışanları ve sanatçılar, TRT'de yetişmiş ya da yıllarını TRT'ye vermiş aralarında Safiye Ayla, Zeki Müren, Özay Gönlüm gibi sanatçıların da fotoğraflarını taşıdılar.

Grup, ''İzmir'in Kavakları'', ''Atabarı'', ''Yemen Türküsü'' gibi türküleri de saz eşliğinde okuyarak, İstiklal Caddesi'ni takiben yürüyüşe geçtiler.

Taksim Gezi Parkı'nda sona eren yürüyüşün ardından grup adına yapılan basın açıklamasını KESK Haber-Sen 8 No'lu Şube Başkanı Engin Başçı okudu.

TRT'nin, Türkiye'nin belleği, Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi olduğunu ifade eden Başçı, ''TRT Yasa Tasarısı sanatımıza, kültürümüze, kültürel kurumlarımıza, belleğimize saldırıdır'' dedi.

Başçı, tasarı ile TRT'nin sanatçılarını Kültür ve Turizm Bakanlığına ya da yerel yönetimlere devredeceğini belirterek, ''TRT'yi yeniden yapılandırmak gerekçesiyle hazırlanan yasa tasarısı, gerçekte TRT'yi yok etmeyi hedefliyor'' görüşünü öne sürdü.

Başçı, eğer TRT yeniden yapılandırılmak isteniyorsa, TRT'nin idari ve mali özerklik ile editoryal bağımsızlığa kavuşturulması gerektiğini savunarak, 7 TV kanalı ile 4 ulusal, 8 bölgesel, 1 yerel, 1 uluslararası radyo kanalı üzerinden 27 dilde yayın yapan TRT'de, 7 bin kişi çalıştığını, TRT gibi bir kamu yayın kurumu olan BBC'nin de 25 bin personelinin var olduğunu ve TRT'de personel fazlası bulunmadığını ileri sürdü.

Açıklamanın ardından aralarında Serap Mutlu Akbulut, Nursaç Doğanışık, Yücel Çakmakçı, Neşet Ruacan, Ümit Tokcan, Soner Özbilen, Ekrem Ataer'in de yer aldığı sanatçılar ile TRT Çocuk Korusu, TRT Gençlik Korosu, TRT Caz Orkestrası üyeleri türküler söylediler.

Eyleme destek veren DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yaptığı açıklamada, TRT'nin özerkliğini her saniye biraz daha yitirdiğini savunarak, ''Bunun için mücadele edilmesi gerekiyor. Bu konuda tüm demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve halka görev düşüyor. TRT, tek taraflı bir yayın kurumu halinden gerçekten özerk bir hale dönüştürülmeli'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise tüm kamunun malı olan TRT'nin özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious