TRT taşınıyor

TRT taşınıyor.6898
  • Giriş : 26.06.2008 / 17:15:00

Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın Tepebaşı’nda yapacağı kültür sitesi projesine Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi. Ünlü mimar Frank Gehry’nin hazırladığı proje için TRT’nin stüdyolarının taşınmasını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlginç eserleriyle tanınan dünyanın en ünlü mimarlarından Frank Gehry’in Sunaİnan Kıraç Vakfı için Tepebaşı’nda yapacağı dev kültür sitesi için sona yaklaşılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da desteklediği projenin başlaması için TRT, stüdyolarını boşaltacak yer aramaya başladı. TRT’nin binasını tahsis etmemesi nedeniyle bir türlü başlayamayan projeyle ilgili sevindirici haber Kadir Topbaş’dan geldi. Projeyi ilk andan itibaren desteklediğini söyleyen Topbaş, projenin yapılacağı 14 bin metrekarelik alanın sadece 5’te birinin TRT’ye, geri kalanının ise kendilerine ait olduğunu kaydetti.

TAŞINACAK YER ARIYORLAR

TRT Genel Müdürlüğü’nün canlı yayınların yüzde 60’ını Tepebaşı stüdyolarından gerçekleştirdiğini belirten Başkan Kadir Topbaş "Bürokratik engeller İnan Kıraç’ı kırılma noktasına getirmiş. En son Başbakanımız bizden bu işin toparlanmasını istedi. Bizde İnan Kıraç’a proje ile ilgili ısrarlı olduğumuzu belirttik. TRT şimdi yer arayışı içinde" şeklinde konuştu. TRT’nin taşınması ile tüm sorunların hallolacağını kaydeden Topbaş, "Prosedür olarak alanı direkt veremeyiz. Alanla ilgili projeyi ihaleye açacağız. Bu durumda Sunaİnan Kıraç Vakfı’nın da ihaleye katılıp alması gerekiyor. Projenin 2-3 yılda biteceğini sanıyorum" dedi.

BİNALAR ARASI YEŞİL KUŞAK

Suna-İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol Frank Ghery’nin bölgeyi incelemek için bir çok kez İstanbul’a geldiğini belirterek, "Buraya yanan eski Dram Tiyatrosu yerine aynı isimli tiyatro ve akustik özelliği bulanan bin 850 kişilik bir konser salonu yapılacak. Bina iki kısımdan oluşacak. Bunlar tiyatro ve konser salonu. Arada yeşil alanlar olacak. Hediyelik eşya standları, kitapçılar ve kafeler bulunması düşünülüyor. 2 bin 500 araçlık bir otoparkta bulunacak. İki bina arasında yeşil bir alan bulunacak. Bu konsept bir proje, eğer kabul görülürse o zaman detaylar çizilecek. Ama somut bir adım olmadığı için henüz ortada maketten başka bir detay yok. Proje daha sonra oturulup elden geçirilecek" diye konuştu. Vakfın açtığı Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’yle birlikte Tepebaşı’nı bir kültür adasına dönüştürecek proje için Kıraçlar 200 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious