'TRT vergisi'ne isyan: Kriz var, hala TRT'ye çalışıyoruz

  • Giriş : 04.08.2007 / 19:15:00
  • Güncelleme : 04.08.2007 / 18:30:49

"Kriz var, hala TRT'ye çalışıyoruz. Doğalgazın vergisi 3.5 kat arttı, hâlâ TRT payı ödüyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bunlar kaldırılsa sektör kârlı hale gelir ve yatırımlar artar!
Türkiye’de bugün elektrik üretiminin yüzde 17’sine yakın bir bölümünü yapan özel sektör, doğalgazdaki çok yüksek verginin ve TRT payının kaldırılmasının üretimdeki krizi azaltabileceğini vurguluyor. Elektrik talebinde yaşanan artışı karşılamak için önümüzdeki 20 yılda yıllık 4-5 milyar dolar yatırıma ihtiyaç bulunduğu belirtiliyor. Bu yatırımın önemli bir bölümünün de özel sektörce karşılanması gerekiyor. Ancak sektörde 2003’ten beri ciddi bir yatırım bulunmuyor. Peki neden? Ak Enerji Genel Müdürü ve Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman sektörde yaşanan ve bugünkü krize gelinmesinde etkili olan sorunları anlatıyor:

Yüzde 70 zam vurdu

“Biz elektriği doğalgaz kullanarak üretiyoruz. Doğalgazdaki ÖTV miktarı son dönemde 3.5 kat artırıldı. Yasada açıkça aksi yer almasına rağmen, TRT Payı ve Fon uygulamaları devam ediyor. Elektrik fiyatı ise zamlanmıyor. Yani maliyetlerimiz çok büyük bir hızla artarken ürettiğimiz elektriğin fiyatı sabit kalıyor. TRT payının kaldırılıp verdinin düşürülmesi durumunda, elektriğe zam yapılmasına da gerek olmayacak. Üreticiler maliyetine çalışmak zorunda kalmayacak. Yeni yatırımcılar sektöre önlerini göremedikleri için girmek istemiyor. Bu sorunların çözümü halinde sektörde yatırım artacaktır.”

Önder Karaduman, son 4,5 yılda elektrik fiyatlarına zam yapılmamasının, özellikle doğalgazdan üretim yapan özel sektör santrallarının kapatılmasına neden olduğunu anlattı. Türkiye’nin elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 50’sini doğalgaz santrallerinden sağladığını vurgulayan Karaduman, “2003-2006 yılları arasında, elektrik fiyatları yüzde 5 azalırken, doğalgazın satış fiyatı yüzde 70 arttı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious