TRT Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi istemi

TRT Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi istemi.29178
  • Giriş : 26.03.2008 / 15:41:00

KESK'e bağlı Haber-Sen tarafından, TRT'nin teşkilat yapısında değişiklik öngören kanun tasarısının geri çekilmesi için toplanan 11 bin 424 imza, TBMM Dilekçe Komisyonu'na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haber-Sen Ankara Şube Başkanı Fatih Eroğlu başkanlığında bir heyet, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanvekili, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul ile görüştü.

Haber-Sen yöneticileri, dilekçeleri Kul'a sundu, TRT Yasası'nda değişiklik öngören tasarının geri çekilmesini istedi.

Ali Kul da dilekçelerin en kısa sürede ilgili birimlere ulaştırılacağını ve yanıt verileceğini söyledi.

TRT'nin, Türkiye'nin göz bebeği bir kuruluş olduğunu belirten Kul, iktidar ile muhalefetin konunun üzerinde hassasiyetle duracağına inandığını kaydetti.

TRT Yasa Tasarısı'na dair TBMM önünde eylem

Bu arada, KESK'e bağlı Haber-Sen üyeleri, TRT Yasa Tasarısı'nı, TBMM'nin Dikmen kapısı önündeki eylemle protesto etti.

"Yeni TRT Yasa Tasarısı'na hayır, TRT halkındır, yok edilemez" yazılı pankart açan ve slogan atan gruba, bazı CHP ve DTP'li milletvekilleri de destek verdi.

Burada grup adına basın açıklaması yapan TRT ses sanatçısı ve Haber-Sen Denetleme Kurulu Üyesi Tekin Çelikel, "AK Parti'nin, iktidara geldiği günden bu yana uyguladığı TRT'yi yok etme planında, bu tasarıyla son darbeyi vurmayı hedeflediğini" iddia etti.

Uygulanan kadrolaşma politikası ile müdür yardımcıları dahil değiştirilmeyen yönetici kalmadığını ileri süren Çelikel, "Yönetim kademelerini ele geçiren AKP, şimdi yayın üretim kademelerini ele geçirmek istiyor. Bunun için hazırladığı yasa tasarısı ile deneyimli, birikimli ve demokrat kimliği ile tanınan yayıncıları kurumdan uzaklaştırarak, kendi yandaşlarını TRT'ye doldurmak istiyor. Bu yasa tasarısı, sanatımıza, kültürümüze, kültürel kurumlarımıza, belleğimize saldırıdır" dedi.

Çelikel, "Bu tasarı ile TRT sanatçıları Kültür Bakanlığı'na devredilecek. AKP hükümeti, hazırladığı bir başka yasa ile de Kültür Bakanlığı sanatçılarını, yerel yönetimlere devretmek için hazırlık yapıyor. Bu tasarılar, müzik kültürümüzü piyasanın kar hırsına, televole ekranlarının yoz ellerine terk edecek, zamanla da yok edecektir" diye konuştu.

Çelikel, bugün alt komisyona gönderilen tasarının yasalaşması durumunda, bir prodüktör ya da muhabirin, kendini Çevre ve Orman Bakanlığı'nda veya Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulabileceğini öne sürerek, "Bu Yasa Tasarısı derhal geri çekilmelidir. Milletvekillerine sesleniyoruz: Önünüze gelen yasa tasarısı, bu ülkenin değerlerine, birikimlerine, belleğine karşı bir saldırıdır. Bu tasarıya 'hayır' deyin" görüşünü dile getirdi.

"TRT ciddi bir tehlike ile karşı karşıya"

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko da, yaptığı yazılı açıklamada, TRT'nin, hükümet tarafından içi boşaltılarak, tasfiye edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

TRT'ye yıllarca emek veren çalışanların bir kısmının diğer kurumlara gönderilmeye çalışıldığını savunan Beko, "TRT, Türkiye'nin belleği, dünyadaki sesi, dünyaya açılan gözü ve kulağıdır. Bu nedenle AKP hükümet'nin devlet kuruluşlarına karşı yürüttüğü kadrolaşma ve yandaşlarına peşkeş çekme politikalarına karşı bizlere önemli görevler düşmektedir. Bu görevlerinden biri de TRT'ye sahip çıkmaktır. TRT'nin içini boşaltmaya çalışan zihniyetleri kınıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious