TRT6'da Kürtçe spor yayını başladı

TRT6'da Kürtçe spor yayını başladı.9378
  • Giriş : 05.03.2009 / 17:07:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:05:49

Kürtçe yayın yapan TRT6'da Kürtçe spor programı yayınlanmaya başlandı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kürtçe yayın yapan TRT 6 (TRT ŞEŞ), spor programı ile ilginç bir yeniliğe imza attı. İlki salı gecesi yayınlanan ve büyük ilgi gören program Kürtçe sunuluyor. Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki spor olayları değil tüm spor gündemi ele alınıyor.

BERNAMEİ SPOR

Zaman gazetesinin haberine göre; Salı günü saat 21.15'te ekrana gelen ve yaklaşık 1 saat 15 dakika süren programın yorumcularından birisi ise eski bir Galatasaraylı futbolcu; Mehmet Gönülaçar. 1996-97 sezonunda Gaziantepspor'dan G.Saray'a transfer olan Gönülaçar, Hakan Şükür'ün veliahtı olarak gösteriliyordu. Programın sunuculuğunu Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Yılmazbay yapıyor.

Programda diğer yorumcu ise Diyarbakırspor'un eski futbolcusu Ramazan Kahramaner. Kürtçesi "Bernamei Spor" olarak duyurulan programda, Süper Lig'de ilk dört sırada yer alan kulüplerin ve bölge takımı Gaziantepspor'un maçlarının özetleri yayınlanıyor. Kürtçe dublajlı anlatılan maçlar, Gönülaçar ve Ramazan Kahramaner tarafından yorumlanıyor.

FUTBOLUN KÜRTÇESİ DE VARMIŞ

TRT 6 Haber Müdürü Cumali Çaygeç, program başladığından beri yurtiçi ve yurtdışından tebrik mesajları aldıklarını ifade ederek, "Güneydoğu'dan, Doğu'dan, Avrupa'dan insanlar gözyaşlarıyla bizi arıyorlar. Programın bölgede büyük bir reyting aldığını öğrendik. İnsanlar 'vay be, futbolun Kürtçesi de varmış' diyorlar." yorumunu yapıyor.

Çaygeç, "Geçen gün Bordeaux maçını Kürtçe anlattık. Sonrasında G.Saray'ın yeni rakibi Hamburg'un tanıtımını yaptık. İlgi o kadar fazla ki internet sitemiz bile bazen kilitleniyor. Cuma günü oynanan maçı ertesi gün Kürtçe dublajla verebiliyoruz. Ayrıca hafta içi de ana haber bültenlerinden sonra, spor programımız var." diyor.

Gönülaçar: TRT Şeş'in Hakan Şükür'üyüm

Galatasaray'ın eski futbolcusu Mehmet Gönülaçar, şu ana kadar arkadaşlarından olumlu tepki aldığını söylüyor. Gönülaçar, "Siyaset falan yapmıyoruz. Sadece sporu anlatıyoruz. Dünyada galiba ilk Kürtçe Futbol programı bu. Nasıl TRT 1'de Hakan Şükür maçları yorumluyorsa, ben de onun Kürtçesini yapıyorum. Kısacası TRT Şeş'in Hakan Şükür'üyüm. Vallahi ta Kanada'daki seyirciden bana mail geliyor. İnanılmaz bir tecrübe benim için." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*