TRT'de Kürtçe yayının yolu açıldı

TRT'de Kürtçe yayının yolu açıldı.6898
  • Giriş : 26.06.2008 / 22:25:00
  • Güncelleme : 26.06.2008 / 22:26:52

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT kanunu onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT’DEN 24 saat Kürtçe yayın yapılmasına izin veren düzenlemeye Çankaya Köşkü vize verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT Kanunu dün onayladı. Böylelikle, Kürtçe’nin de dahil olduğu Türkçe dışındaki farklı dil ve lehçelerde TRT’den 24 saat yayın yapılabilecek. TRT Genel Müdürlüğü, bir kanalı Kürtçe ağırlıklı yayın yapmak üzere tahsis edecek. Bunun için TRT 2 üzerinde duruluyor. Haberler Kürtçe seslendirmeyle verilecek, filmler de Kürtçe altyazılı yayınlanacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Gül, 5767 sayılı ‘Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Buna göre kanunla getirilen yenilikler şöyle:

MECLİS TV’YE DEVAM

TRT Kurumunun taşra teşkilatı, Genel Müdürlüğe bağlı müdürlükler ve haber bürolarından oluşturulacak. Kurum, yurt dışında büro açabilecek, bu bürolarda personel çalıştırabilecek. Böylece TRT’nin 7 bölge müdürlüğü kapatılmış olacak.

TBMM’nin yayınları, TRT 3’ten TBMM TV aracılığıyla yapılacak. Meclis faaliyetlerinin hangi ölçüde yansıtılacağı konusu, TBMM Başkanlığı ile TRT Genel Müdürlüğünce birlikte hazırlanacak protokolle belirlenecek. Bu yayınlardan ücret alınmayacak.

Gül’den ev ziyareti

CUMHURBAŞKANI Gül, kendilerini takip eden gazetecileri atlattıktan sonra Kadıköy’de bulunan bir aile dostunu ziyaret etti. Önceki gün akşam saatlerinde konakladığı Conrad Otel’den ayrılan Gül, Anadolu Yakası’na geçti. Kadıköy sapağına yaklaşıldığında peşinde olan gazetecilerin araçlarının önleri kesildi ve takip edilmesi önlendi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Gül, Suadiye, Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Defne Apartmanı’ndan çıkarak, konakladığı Conrad Otel’e geri döndü. Gazetecilerin araçlarının önleri ise yine kesilerek, takip etmeleri engellendi.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious