TRT'de Nazi modeli yasaklama

TRT'de Nazi modeli yasaklama.6898
  • Giriş : 23.10.2008 / 12:11:00

İbrahim Şahin'in sansürden sonra başlattığı yasak, 'Nazi yöntemleri'ne benzetiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT çalışanlarına verilen ve bir internet sunucusu üzerinden geçen “isim.soyad@trt.net.tr” uzantılı adreslere Şahin yönetimine muhalif KESK Haber-Sen tarafından gönderilen mesajlar engellenmeye başlandı.

“TRT Kurumunda Memur Statüsünde İstihdam Edilen Personel Yönetmeliği” ile kurumu ve iktidarı “kötüleyici içerikte” cep telefonu mesajı gönderilmesini yasaklayan İbrahim Şahin, kurum içi haberleşme sistemini de kontrolü altına aldı. TRT yönetiminin tepki çeken uygulamalarını günyüzüne çıkaran gazete haberlerinin hiçbiri TRT çalışanlarına elektronik posta ile gönderilemezken Basın Müşavirliği'nin haberlerle ilgili açıklamaları ve bazı “beğendiği” haberler anında personele iletiliyor.

Şahin yönetimi tarafından hazırlanan ve bir süre önce Resmi Gazete'de yayımlanan “TRT Kurumunda Memur Statüsünde İstihdam Edilen Personel Yönetmeliği” ile TRT çalışanlarının Genel Müdür İbrahim Şahin ve AKP hükümetini “kötüleyici içerikte” cep telefonu ve çeşitli iletişim araçları ile haberleşmesi yasaklanmıştı. Söz konusu yasaklar, “Sözleşmeli Personel Yönetmeliği”ne de konulmuştu.

TRT ÇALIŞANLARI NAZİ YÖNTEMİNE BENZETTİ

TRT çalışanları tarafından, Nazi döneminin propaganda bakanı Joseph Gobbels'in uygulamalarına benzetilen yeni kararlar çerçevesinde yeni bir uygulamaya daha geçildi. TRT çalışanlarına verilen ve bir internet sunucusu üzerinden geçen “isim.soyad@trt.net.tr” uzantılı adreslere Şahin yönetimine muhalif KESK Haber-Sen tarafından gönderilen mesajlar engellenmeye başlandı.

Sendika, bunun üzerine internet üzerinden grup oluşturmaya ve aynı mesajın gruba kayıtlı olan tüm kullanıcılara anında gönderilmesine olanak sağlayan “www.yahoogroups.com” adresinden çalışanlara ulaşma yöntemini denedi. Ancak bu kez de elektronik posta gruplarından gelen iletileri engelleyen sistem devreye sokuldu. Böylece sendikanın çalışanlarla kurum içi iletişimi tamamen kesildi.

Şahin'i övücü haberler

Son hamlesiyle sendikaların üyelerine e-posta göndermesini engelleyen İbrahim Şahin, kendi lehine basında çıkan her türlü yazı ve haberi ise anında TRT çalışanlarının e-posta kutularına gönderiyor. “Basın Danışmanlığı” isimli e-postadan tüm çalışanlara gönderilen mesajlar sadece İbrahim Şahin'i övücü nitelikte olan yazı ve haberlerden oluşuyor. Örneğin gazetemiz tarafından kamuoyuna duyurulan TRT Yönetim Kurulu'nun, yüzlerce personeli “kızağa çekme” ve kurumun sanatla olan bağlarını koparmaya dönük kararlarına ilişkin haberlerin internet ortamında kurum içindeki dağılımı engellendi. TRT'nin İran devlet televizyonu ile imzaladığı protokole yönelik eleştirel haber ve yorumların da aynı yolla personele ulaşmasına izin verilmedi.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*