"TRT'de PKK kavgası"na genel müdür açıklık getirdi

  • Giriş : 06.11.2007 / 00:38:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 00:42:53

TRT Genel Müdür vekili Ali Güney, kurumda PKK kavgası olduğu yönündeki haberlere açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, TRT Kurumu'nun, kurulduğu günden beri birlik ve beraberliğe dönük yayınlardan asla taviz vermediğini ve bu anlayışı varlık nedeni kabul ettiğini belirterek, ''TRT; ülkemiz, devletimiz ve milletimiz için vardır ve milli menfaatlerimize aykırı en küçük bir yaklaşıma dahi göz yumulması söz konusu olamaz'' dedi.

Ali Güney, bazı basın yayın organlarında yer alan ''TRT'de PKK kavgası'' içerikli haber üzerine yaptığı yazılı açıklamada, TRT'nin Anayasa, yasa ve geleneklerinin ışığında, ülkenin birlik ve beraberliğine dönük yayıncılık anlayışı ile yoluna devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

''TRT Kurumu; kurulduğu günden bugüne Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, ülkemizin, devletimizin birlik ve beraberliğine dönük yayınlardan asla taviz vermemiş ve bu anlayışı varlık nedeni kabul etmiştir. Önyargıdan uzak, tarafsız insanların bu gerçeği inkar edebilmeleri mümkün değildir. TRT'nin bu konudaki tavizsiz tutumunun temel dayanaklarından biri, Yayın Denetleme Kurulu Başkanlığıdır. Gerek TRT bünyesinde üretilen, gerekse dışarıdan alınan programların denetimi bu Kurul tarafından titizlikle yapılmaktadır. Söz konusu haberlerde adı geçen TRT Yayın Denetleme Kurulu Başkanı Latif Okul, Kurum mevzuatı çerçevesinde hizmet gereği görevden alınmış, daha sonra bağımsız yargının kararıyla görevine geri dönmüştür. Ancak Kurum yönetiminin Latif Okul'u görevden alma tasarrufu, daha önce bir başka basın organında 'dini içerikli yayınlara müdahale ettiği' iddiasıyla haberlere konu olmuş ve bu tasarruf şahsıma dönük ağır suçlamalara kaynak teşkil etmiştir.

Bugün gelinen noktada ise bu kez Latif Okul'u korumakta itham edilmem izaha muhtaç bir durumdur. Birbiriyle tamamen çelişen bu iki ayrı iddiayı gündeme getirenlerin ortak amacının TRT Kurumu ve başta Genel Müdür Vekili olarak şahsımı yıpratmak hedefi olduğu ortadadır. Bir kez daha belirtmekte fayda görüyorum TRT; ülkemiz, devletimiz ve milletimiz için vardır ve milli menfaatlerimize aykırı en küçük bir yaklaşıma dahi göz yumulması söz konusu olamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious