TRT'den, Cumhuriyet gazetesinin yalan haberine tepki

TRT'den, Cumhuriyet gazetesinin yalan haberine tepki.8220
  • Giriş : 20.05.2008 / 18:06:00

TRT, görevden alınan personelinin iddialarını haber yapan Cumhuriyet'e sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

20.05.2008 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “TRT’de çete kuralları mı uygulanıyor?” başlık haber için aşağıdaki tekzip metni hazırlanmıştır.

Fırat Kozok’un hazırladığı “TRT’de çete kuralları mı geçerli?” başlıklı haberde, görevden alınan Genel Müdür Yardımcısı Ümit Hatipoğlu’nun iddialarına tek taraflı olarak yer verilmiş ve gerçeği yansıtmayan bu iddialar için TRT Kurumu’ndan ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’den görüş sorulmamıştır. Çirkin isnatlarla karalama yapılmıştır.

Tamamen yalan ve karalama üzerine kurulu bu haberde öncelikli olarak bilinmesi gereken gerçek şudur: “Eski Genel Müdür Yardımcısı Ümit Hatipoğlu’nu görevden İbrahim Şahin almamıştır!” 19.10.2007’de dönemin TRT Genel Müdür Vekili tarafından görevinden alınıp başuzman kadrosuna atanan Ümit Hatipoğlu ve haberi yapan ilgili gazete muhabiri Fırat Kozok, bu bilgiyi kamuoyundan saklamışlardır.

Ümit Hatipoğlu, kendisini görevden alan yönetim aleyhine Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne dava açmış, dava dilekçesinde hem amiri olan dönemin Genel Müdür vekili, hem de astları olan Muhasebe ve Mali İşler Daire Başkanı ve Alım İkmal Daire Başkanı hakkında asılsız suçlamalarda bulunmuştur. Mahkeme görevden alınma davasıyla; lojmandan çıkarma davalarını birleştirmiş ve davacının istemini ilk aşamada haksız bularak yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar vermiştir.

Hakkında klasörler dolusu olumsuz belge bulunan Ümit Hatipoğlu, mahkemeden sonuç alamayacağını anlayınca İdare Mahkemesine feragat dilekçesi vermiştir. Kendi isteğiyle ve kendi imzasıyla verilen bu dilekçeyi daha sonraki dönemde Ümit Hatipoğlu kabul etmediğini ileri sürmektedir. Oysaki hakime bizzat verdiği dilekçesi, yüce mahkemenin dosyasında bulunuyor. Ümit Hatipoğlu’nun avukatı aracılığıyla mahkemeye verdiği dilekçelerdeki “zorla imzaladım” hakaret ve iftirası için TRT tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu, ayrıca disiplin soruşturması açılmıştır. Müvekkilim İbrahim Şahin de hukuki süreci başlatmış olup; hukuk önünde hakaret ve yalanın önemli bir suç olduğu görülecektir.

Müvekkilim İbrahim ŞAHİN’den önceki dönemin Genel Müdür vekili tarafından, Ümit Hatipoğlu’nun temsil giderlerini şahsi çıkarı için kullandığı iddiasıyla soruşturma açılmıştır.

Kurum müfettişlerinin verdiği rapora göre; Ümit Hatipoğlu’nun kendisine verilen temsil giderlerini oğlunun şahsi ihtiyaçlarını kullandığı ortaya çıkmıştır. Devletin parasıyla ailesine “ketçap, çay, tost vb.” alıp TRT’ye fatura edenler; hakkı olmadığı halde lojmanı işgal edenler; mahkum olmanın korkusuyla iftira atmaya başlamışlardır. Görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle TRT tarafından Ümit Hatipoğlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ankara 19. Asliye Ceza mahkemesinde 2008/452 esas sayılı dosya ile bu suçtan dolayı dava açılmıştır.
Bu tür haberlerin bundan sonra ortaya atılmış olması da suçluluk psikolojisinin tezahürü olarak değerlendirilmektedir. Kamuoyuna duyurulur.

İbrahim ŞAHİN adına Avukat Salih Çelen

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious