TRT'den 'kiralık eleman'a sert eleştiri

TRT'den 'kiralık eleman'a sert eleştiri.6898
  • Giriş : 27.05.2008 / 15:48:00

TRT Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yayınlanan, 'TRT çalışanları kiralanıyor' içerikli haberleri sert bir dille eleştirdi. Bakın bu anlaşma nasıl çarpıtılmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Radyo Televizon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yayınlanan, "TRT çalışanları kiralanıyor" içerikli haberlerin gerçekleri yansıtmadığını duyurdu.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, 22 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle bazı TRT çalışanlarının (teknisyen, ses sanatçısı, spiker) başka kuruluşlarda geçici süreyle çalışılabilmesine olanak sağlandığına dikkat çekildi.

Söz konusu yönetmeliğin hizmet ve değer paylaşımı mantığıyla çıkartıldığına vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi: "Hiçbir çalışanımız kiralık değildir. Her çalışanımız bir değerdir. Ve biz bu değerleri de değişik tv kanalları vasıtasıyla Türkiye ile paylaşmak istiyoruz."

Yapılan yönetmelik değişikliğinin TRT tarihinin önemli bir dönüm noktası olduğu kaydedilen açıklamada, kamu yayıncığı yapan kurumun yeni gelir kaynakları oluşturarak yayın hayatına devam edeceğine vurgu yapıldı.

"ATV İLE YAPILAN ANLAŞMA YAYINCILIK BAŞARISIDIR"

Kurumdan yapılan açıklamada ayrıca, bazı basın yayın organlarında çıkan "TRT spikerleri ATV'ye kiralandı" başlıklı haberlere de tepki gösterildi.

Açıklamada, ATV ile yapılan hizmet anlayışı anlaşmasıyla TRT'nin mesleğinde uzman çalışanlarının maç yayınları için ATV'de belirli bir süre ve şartlarda çalışacağı, bunun karşılığında da aynı kanaldan EURO 2008 maç yayınlarının TRT'ye ücretsiz verileceği kaydedildi.

Yayıncılık sektörü için ATV ile yapılan anlaşmanın büyük bir başarı olduğu belirtilen açıklamada, "TRT yönetimi bu anlaşmayla Türk sporseverlerin kaliteli maç yayını izlemesine katkıda bulunacak, aynı zamanda da bütçesine hatırı sayılır bir gelir elde edecektir." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious