TRT'den yalanlama

TRT'den yalanlama.6898
  • Giriş : 02.07.2008 / 14:45:00

TRT Genel Müdürlüğü, Halit Refiğ'in yönetmenliğini yaptığı Kırık Hayatlar adlı filmde yer alan kimi sahnelerin makaslandığı yönündeki haber ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT Genel Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamayla, Akşam Gazetesi'nin manşetinde yer alan "20 Yıl Sonra TRT Makası" adlı haber ve bu haberin bazı basın yayın organlarında çıkan yorumlarını yalanladı. TRT'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Kurumumuz tarafından, Uğur Film'den gösterim hakkı kiralanan, Halit Refiğ'in yönetmenliğini yaptığı "Kırık Hayatlar" adlı filmde; gazete haberinde belirtilen konularda bir sansür uygulaması söz konusu değildir. Film, Uğur Film'den alındığı şekliyle yayınlanmıştır.

Akşam Gazetesi adına TRT'yi arayan Erdinç Akkoyunlu'ya doğru bilgi verildiği halde, haberde 'Filmde bir doktoru canlandıran kadın hastasını muayene ettiği sahne, TRT tarafından sansürlendi' denilmektedir. TRT'nin dışında gerçekleşen bir yorum için TRT'yi suçlayan gazete muhabirinin art niyetini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Filmde, belirtilen sahnelerin çıkarılması, sansürlenmesi söz konusu değildir. Filmin, firma tarafından TRT'ye gönderilen yayın bandında, habere konu olan sahneler bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu sahnelerin neden filmden çıkarıldığının muhatabı TRT değildir.

Kurumumuzca filmdeki 4207 sayılı 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun' gereği sigara görüntüleri mozaiklenmiş; TRT Reklam Yönetmeliğine aykırı olan ilaç firması görüntüsü ve yine TRT Yayın İlke ve Esaslarına aykırı olan, 'Lösemi bu, yani kan kanseri mi' sözleri çıkarılmıştır. Her TV kanalının yapmasının zorunlu olduğu bu düzeltmeler dışında da 'Kırık Hayatlar' filminde başka bir düzeltme yapılmamıştır.

Kanunlar çerçevesinde yayın ilkelerini hazırlayan TRT, kendisiyle ilgili olmayan bir sansürden dolayı ağır ifadelerle suçlanmaktadır. Kırık Hayatlar Filmindeki sansür maddelerini yorumlayıp TRT'ye ve TRT yönetimine ağır eleştiriler getirenler, öncelikle; eleştiri yaptıkları konuda gerçekleri öğrenme yetisine sahip olmalıdırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious