TRT'ye 'gizliliği ihlal' suçundan dava açıldı

TRT'ye 'gizliliği ihlal' suçundan dava açıldı.12044
  • Giriş : 22.02.2009 / 13:20:00

Ankara'daki Ergenekon kazılarını izlenmesi izin verilen TRT'ye 'gizliliği ihlal' suçundan dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kürtçe yayın kanalıyla bir ilke imza atan, Ergenekon soruşturmasının kilit ismi Tuncay Güney"e canlı yayında konuşma imkânı tanımasını �habercilik yarışı� olarak açıklayan TRT, diğer medya kuruluşlarının sıkça karşı karşıya kaldığı türden bir soruşturmaya da muhatap oldu.

İstanbul Basın Savcılığı, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin"in evinde bulunan kroki doğrultusunda Ankara"da yapılan kazıları canlı yayınlayan ve çıkarılan cephaneleri Türkiye"ye duyuran ilk televizyon kanalı olan devlet televizyonu TRT aleyhinde �soruşturmanın gizliliğini ihlal� ettiği gerekçesiyle soruşturma açtı.
Ergenekon"un 10. dalgasında tutuklanan Şahin"in evinde bulunduğu belirtilen krokiler doğrultusunda, Ankara"nın farklı semtlerinde kazılar yapıldı. Diğer medya kuruluşları gibi TRT de kazılarını yakından izledi.

"Savcı talimatıyla" iddiası Gölbaşı"nda ortaya çıkarılan silah ve mühimmatı diğer televizyonlarla eş zamanlı olarak izleyicilerine duyuran TRT, Zir Vadisi olarak da bilinen Yenikent"teki kazı çalışmalarında da diğer televizyonları �atlattı.�
Muhabirlerinin kazı çalışmaları sürerken yaptıkları yayınlardaki anlatımlarına göre, polisin ve savcının talimatıyla kazı alanına alınan TRT ekibi, bulunan bombaları Türkiye"ye duyuran ilk televizyon oldu. Diğer televizyonlar ve haber kanalları, görüntüleri TRT logosuyla ekrana getirmek zorunda kaldı. Türkiye"nin naklen izlediği kazı çalışmaları, Ergenekon soruşturmasının gizliliğinin ihlal edildiği eleştirilerine yol açtı. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Basın Savcılığı, kazı çalışmalarını haberleştiren bazı gazete ve televizyonlar aleyhinde soruşturma açtı.
Soruşturma kapsamında Ankara Basın Savcılığı"na, söz konusu gazete ve TV sorumlularının ifadesinin alınması için yazı gönderildi. Aleyhinde soruşturma açılan gazete ve televizyonların arasında devlet televizyonu TRT dışında Vatan gazetesi ile Yeni Şafak gazetesinin de yer aldığı öğrenildi. TRT"nin haberle ilgili sorumluları ve söz konusu gazetelerin muhabirleri, geçen hafta Ankara Başsavcılığı"nda ifade verdi.
İstanbul Basın Savcılığı"nın diğer bazı gazete ve televizyonları da soruşturduğu, bunlarla ilgili talimat ifadesinin alınması konusunda daha sonra Ankara"ya yazı göndereceği iddia edildi.

Emniyet teşhir etti

TRT"nin de aralarında olduğu medya kuruluşları aleyhinde soruşturma açan savcılığın, emniyetle ilgili bir işlem yapıp yapmadığı ise bilinmiyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, söz konusu kazılarda ele geçen silah ve mühimmatlarla, Yarbay Mustafa Dönmez"in evinden çıkan mühimmatları basını davet ederek teşhir etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*