TRT'ye 'gürültülü program' davası

TRT'ye 'gürültülü program' davası.12044
  • Giriş : 13.01.2009 / 09:29:00

Açık havada yapılan 'Gecenin Sesi' programının aşırı gürültülü olduğu tespit edilince, program müdürü ile yönetmenin 2 yıla kadar hapsi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TRT 2'de haftanın 4 günü yayınlanan "Gecenin Sesi" adlı programın kuruma ait Ortaköy'deki binanın bahçesinde yapılan çekimlerinde meydana gelen gürültü, kurum ile çevre sakinlerini karşı karşıya getirdi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Naciye Sultan Sitesi yönetimi, çekimler sırasında beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde gürültü ve titreşim meydana geldiğini iddia ettiler. Şikâyet üzerine 25 Haziran 2008 günü saat 23.30'da noter huzurunda ölçüm yapan Beşiktaş Belediyesi görevlileri, açık havada yapılan canlı yayın sırasında ilgili yönetmelikte belirtilen sınır değerin çok üzerinde gürültü meydana geldiğini tespit etti. Soruşturma kapsamında ifade veren TRT İstanbul Televizyonu Müdürü Ömer Erdem, binanın bahçesinde program yaptıkları dönem içinde çevreden rahatsız olunduğu yolunda şikâyetler gelmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerine ölçüm yaptırdıklarını ve bu ölçümlerde de gürültünün olağan düzeyde olduğunun tespit edildiğini belirtti.

GÖREVSİZLİK KARARI

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından program müdürü Erdem ile yönetmen Pürşen Ergüder hakkında 'gürültüye neden olmak' suçundan TCK'nın 183. maddesi gereğince 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada sanıklar hakkında 'görevsizlik' kararı çıktı. Hâkim, eylemin suç değil kabahat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek dosyayı Beşiktaş Kaymakamlığı'na gönderdi. Kabahatler Kanunu'nda yer alan 'Başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, 50 TL idari para cezası verilmesi'ni öngeren maddenin uygulanması bekleniyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*