TSİP'ye açılan kapatma davası, DTP için emsal olabilir

TSİP'ye açılan kapatma davası, DTP için emsal olabilir.23312
  • Giriş : 23.02.2008 / 10:29:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 10:51:55

DTP'ye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında temelli kapatılma talebiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TSİP hakkında açılan kapatma davasının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında temelli kapatılma talebiyle dava açılan DTP için de emsal teşkil edeceği belirtildi.

TSİP Genel Başkanı olarak görev yaptığı sırada tutuklanan Turgut Koçak'ın "sözlü savunma yapma" talebinin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Bu kararın, halen cezaevinde tutuklu bulunan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da sözlü savunma yapmasının önünün açabileceği belirtildi.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) hakkında açılan kapatma davası, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkında açılan kapatma davasında emsal olabilecek. TSİP eski Genel Başkanı Turgut Koçak, parti genel başkanı olarak görev yaptığı sırada Nevşehir Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu. Parti hakkında açılan kapatma davasında sözlü savunma yapma talebini Anayasa Mahkemesi'ne ileten Koçak'ın talebinin 6'ya karşı 5 oyla kabul edildiği öğrenildi. Yürürlükten kaldırılan Türk Ceza Kanunu'nun 169. maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle tutuklanan Koçak, 10 Haziran 2002 tarihinde partisi hakkında açılan kapatma davasında sözlü savunma yapma talebini içeren mektubunu Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi, "adil yargılanma hakkı verilmeli" gerekçesiyle Koçak'ın tutuklu bulunduğu Nevşehir Cezaevi'nden getirilerek Anayasa Mahkemesi'nde savunma yapmasına izin verdi. Halen devam eden kapatma davasının DTP hakkında açılan kapatma davasına emsal olacağı öğrenildi. TSİP eski Genel Başkanı koçak hakkında verilen kararın, halen cezaevinde tutuklu bulunan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş için emsal kabul edilebileceği belirtildi. 9 Şubat günü haklarında açılan kapatma davası nedeniyle yazılı savunmalarını Anayasa Mahkemesi'ne sunan DTP'nin, sözlü savunmasını Demirtaş'ın yapıp yapmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Demirtaş, partisi hakkında açılan kapatma davasında "sözlü savunma" yapma talebinde bulunursa, bu talep Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülüp karara bağlanacak. Yüksek Mahkeme, Demirtaş'ın talebini kabul ederse, Demirtaş tutuklu bulunduğu cezaevinden Anayasa Mahkemesi'ne getirilecek.

-DAVA SÜRECİ-

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'nin "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı" haline geldiği gerekçesiyle "temelli kapatılması" istemiyle dava açmıştı. DTP'nin ön savunmasına vermesinin ardından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş, DTP ye gönderilecek. Anayasa Mahkemesi'nin belirleyeceği bir tarihte Başsavcı Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Dava sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, veya DTP Anayasa Mahkemesi'ne ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raportörün hazırlayacağı rapor, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılacak. Daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar. DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious