TSK, ABD'yi bilgilendirmiş

TSK, ABD'yi bilgilendirmiş.12581
  • Giriş : 01.05.2009 / 11:07:00

İsrail'in büyük tepki gösterdiği Suriye ile yapılan tatbikat konusunda TSK'nın ABD'yi daha önceden bilgilendirdiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, İsrail'de büyük tepki yaratan Türkiye ile Suriye arasındaki tatbikat konusunda ABD'yi bilgilendirdiği öğrenildi. ABD Büyükelçiliği yetkilisi, “Büyükelçilik, tatbikat konusunda bilgi talebinde bulunmadı. Aslında Büyükelçiliği arayarak bilgi vermeyi öneren Türk askerleri oldu” dedi.
Türkiye ile Suriye arasındaki tatbikat ile ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ABD'ye bilgi verdiği öğrenildi. ABD Büyükelçiliği bir yetkilisi, ANKA'ya tatbikat konusunda Ankara'dan bilgi talebinde bulunmadıklarını belirterek, “Büyükelçilik, Türkiye ile Suriye arasındaki ortak tatbikat konusunda bilgi talebinde bulunmadı. Aslında Büyükelçiliği arayarak bilgi vermeyi öneren Türk askerleri olduö dedi.
Bunun üzerine Büyükelçilik yetkililerinin, tatbikat konusunda TSK tarafından bilgilendirildiklerini kaydeden yetkili, ifadeleriyle İsrail'in aksine, tatbikatın ABD'yi pek kaygılandırmadığı izlemini verdi.
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise, geçen hafta yaptığı açıklamada ortak askeri tatbikat için “Bu kesinlikle rahatsız edici bir gelişme” demiş, Ankara Büyükelçisi Gabby Levy de, Barak'ın açıklamasına dikkat çekerek tatbikat konusunu yakından izlediklerini ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*