TSK, Cobra tipi helikopter satın alıyor

TSK, Cobra tipi helikopter satın alıyor.26739
  • Giriş : 31.01.2008 / 00:10:00

Türk ordusu, caydırıcılığını artırmak ve terörle daha etkin mücadele etmek için, Cobra taarruz helikopteri satın alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de yayımlanan savunma dergisi Defense News, Türkiye'nin kısa dönemdeki askeri ihtiyacını karşılamak amacıyla ABD'den halen Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nce kullanılmakta olan taarruz helikopterlerinden satın almak istediğini yazdı. Dergi, iki ülkeden savunma kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde Türkiye'nin ABD Deniz Piyadeleri Komutanlığı'nın kullanımındaki AH-1W Super Cobra veya benzer tipteki Cobra taarruz helikopterlerinden 10-12 adet almak istediğini kaydetti.

PKK İLE SAVAŞTA KULLANILACAK

Dergi, TSK’nın elinde bulunan mevcut taarruz helikopterlerinin de Bell Helicopter Textron şirketince üretilen Super Cobra ve Cobra tipinde olduğuna ve bu helikopterlerin terör örgütü PKK'ya karşı kullanıldığına işaret etti. Türkiye, uzun vadeli taarruz helikopteri ihtiyacının ortak üretim yoluyla karşılanması için geçen yıl İtalyan- İngiliz AgustaWestland şirketiyle sözleşme imzalamıştı.

Ancak Dergi, bu projede halen bazı sorunlar olduğunu ve her durumda bu programla üretilecek taarruz helikopterlerinin Türkiye'ye tesliminin 2014'ü bulacağını savundu. Dergi, Türkiye'nin ABD deniz piyadelerinin elindeki Cobra helikopterlerinden bir miktar alma isteğinin, kısa dönemdeki ihtiyacını karşılama amacı taşıdığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious