TSK, Ergenekoncu personelleri attı

TSK, Ergenekoncu personelleri attı.8292
  • Giriş : 17.01.2009 / 08:35:00

Türk Silahlı Kuvvetleri, Ergenekon Terör Örgütü'ne adı karışan personelleri Ordu'dan attı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasının ardından haftalık basın bilgilendirme toplantısını iptal eden Genelkurmay Başkanlığı, bu haftaki toplantısında Ergenekon soruşturmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, soruları yanıtlamadı.

Masuniyet karinesi ihlali

Tuğgeneral Gürak, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, soruşturma dosyasının incelenmesi ve belgelerden suret alınmasına bile kısıtlama kararı verildiğini hatırlattı. Gürak, "Buna rağmen, temel insan hakları, Anayasa'nın 38. maddesinde yer alan 'Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimsenin suçlu sayılamayacağı' hükmü, 'masuniyet karinesi', 'adil yargılanma hakkı' gibi en temel hukuk ilkelerinin ihlal edildiği görülmektedir. Sorumlu olması beklenen kesimlerin yarattığı bu hassas ortam, kişilere, kurumlara, yargıya ve nihayetinde devlete de büyük zararlar vermektedir" dedi.

Bombacı Yarbay sorguda

TSK mensuplarının karıştığı ve kamuoyuna yansıyan adli olaylarla ilgili askeri savcılıklarca yürütülen soruşturmalarla ilgili bilgi de veren Tuğgeneral Gürak, Ankara'da gözaltına alınan Yarbay Mustafa Dönmez'in İstanbul'a sevk edildiğini belirterek, "TSK kendisine intikal eden ve tespit ettiği tüm adli olayları titizlikle araştırmakta ve gecikmeden yasal gereğini yapmaktadır" dedi.

Önce TSK yargıladı

Tuğgeneral Gürak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma ile ilgili olarak Yarbay Dönmez'in evlerinde 7 Ocak 2009'da yapılan adli aramalarda silah ve mühimmat bulunması üzerine, Genelkurmay tarafından 9 Ocak 2009'da şüpheli hakkında askeri yargı görev alanı kapsamında, derhal soruşturma emri verildiğini hatırlattı. Dönmez'in 12 Ocak'ta saat 10.30'da Ankara Merkez Komutanlığı'na teslim olduğunu ifade eden Gürak, daha sonra askeri savcılıkça sevk edildiği Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandığını söyledi.

5 kişilik bilirkişi heyeti

Tutuklama işleminin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na saat 17.00'de bildirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, şüphelinin Kara Kuvvetleri Mamak Cezaevi'ne gönderildiğini dile getirdi. Tuğgeneral Gürak, "Genelkurmay Askeri Savcılığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı arasındaki koordine neticesinde oluşturulan 5 kişilik bir bilirkişi heyeti ele geçirilen malzemeler üzerinde gerekli incelemeleri yapmak üzere görevlendirilmiştir" diye konuştu.

Sauna ve Atabey üyeleri ihraç edildi

Kamuoyunda "Sauna Çetesi" olarak bilinen olayda, 17 Şubat 2006'da gözaltına alınan bir yüzbaşının, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 20 Şubat 2006'da tutuklandığını hatırlatan Gürak, olayla ilgili bilgi ve belgelerin 24 Şubat 2006 tarihli yazıyla gönderilmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı'nca 28 Şubat 2006 tarihinde soruşturma emri verildiğini söyledi.

Hapis cezası aldılar Askeri Savcılık tarafından 13 Mart 2006 tarihli iddianame ile kamu davası açıldığını belirten Gürak, yargılama neticesinde Askeri Mahkeme'nin, sanık hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına ve TSK'dan çıkarılmasına hükmettiğini ayrıca YAŞ kararı ile de TSK'dan ilişiklerinin kesildiğini bildirdi. "Atabeyler Çetesi" olarak bilinen olay kapsamında ise 4 Haziran 2006'da tutuklanan 3 personel hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 Temmuz 2006'da görevsizlik kararı verildiğini ifade eden Gürak, soruşturma dosyasının Genelkurmay'a gönderildiğini ve bu kararın ulaşmasının ardından 17 Temmuz 2006'da soruşturma emri verildiğini anlattı. Gürak, "Şüpheliler hakkında Askeri Savcılık tarafından 18 Ağustos'ta kamu davası açılmıştır ve sanıklara 5 yıl 7 ay 15 gün, 5 ay 10 gün ve 5 ay 10 gün hapis cezaları vermiştir. Bu karar Askeri Yargıtayda temyiz aşamasındadır. Personelin TSK'dan ilişikleri kesilmiştir" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*