TSK, Kosova'da komutayı devralıyor

TSK, Kosova'da komutayı devralıyor.26047
  • Giriş : 28.05.2007 / 15:39:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 15:44:33

TSK, Kosova’daki MNTF-S komutasını yarın bir yıllığına devralacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kosova’daki Çokuluslu Güney Görev Kuvvetinin (MNTF-S) komutasını yarın bir yıllığına devralacak.
NATO tarafından Kosova’da icra edilen KFOR harekatının beş bölge komutanlığından biri olan MNTF-S görev bölgesinin komutasını halen Almanya yürütüyor.
Tuğgeneral Uğur Tarçın, yarın Prizren’de düzenlenecek törenle, komuta görevini muhatabı Tuğgeneral Erich Pfeffer’den yerel, askeri ve uluslararası birim yetkililerinin de hazır bulunacağı törenle devralacak.
Bölgedeki Türk birliğine takviye olarak 300 askerden oluşan görev kuvveti de gruplar halinde Kosova’ya intikalini sürdürüyor. Türkiye’nin komutası süresince kullanılacak 3 adet UH-1 tipi genel maksat helikopteri de Kosova’ya ulaştı.
Türkiye’nin komutayı Mayıs 2008’de Avusturya’ya devretmesi planlanıyor.
Güney kuvveti bölgesinde Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan ve İsviçre’den birlikler görev yapıyor. Türk birliği, Azeri ve Gürcü takımlarını da bünyesinde barındırıyor.

KOSOVA’DA İLK KOMUTA
KFOR’a 1999’dan beri katkıda bulunan TSK, MNTF-S’nin liderliğini almasıyla ilk defa Kosova’da bir bölgenin komutasını üstlenecek.
Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı Kosova’daki devir-teslim töreni ve Türk birliğinin diğer faaliyetlerinin yerinde izlenmesi amacıyla bir basın turu düzenledi.
Kara Kuvvetleri Genel Plan ve Prensipler Başkanı Tümgeneral Nazım Altıntaş da tören için basın mensuplarıyla birlikte Prizren’e geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious