TSK, PKK kamplarını inceliyor

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından Kuzey Irak'taki PKK kampları yeniden gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstihbarat raporları örgütün Behdinan, Hakurk ve Kandil bölgesinde onlarca kampa sahip olduğunu gösteriyor. Bölgede rahatlıkla barınan örgüt, kamplarını uçaksavar ve füzelerle koruyor.

Kuzey Irak'taki PKK kamplarına askeri operasyon seçeneğini sürekli gündemde tutan Türkiye, bölgeye ilişkin istihbarat raporlarını gözden geçirmeye başladı.

Raporlar örgütün Kuzey Irak'ta onlarca kamp kurarak önemli bir bölgeyi kontrol ettiğini, kamplarını korumak için Rus yapımı füze ve uçaksavar yerleştirdiğini gösteriyor.

Örgütün Kuzey Irak'taki kampları Behdinan, Hakurk ve Kandil bölgesinde toplanmış durumda. Ana karargah ise Hakurk. Hakurk da 800'e yakın terörist burada barınıyor.

Behdinan ve Kandil bölgesinde iki bölgesel karargah ve bu karargahlara bağlı çok sayıda küçük kamp bulunuyor. Behdinan bölgesi Türkiye Irak sınırının neredeyse tümünü kaplarken, Hakurk bölgesi Türkiye ve İran sınırının kesiştiği bölgede, Kandil ise Irak ile İran arasında yer alıyor.

Örgütün bir diğer önemli kampı Kandil bölgesinde ve burada 500'e yakın terörist barınıyor.

Son bilgiler örgütün 3 bin 500 civarında teröristi Türkiye sınırına yakın bölgeler başta olmak üzere Kuzey Irak'ta barındırdığını, bin 200 veya bin 500 militanın da Türkiye topraklarına dağılmış olduğunu gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious