TSK, son dönemlerin en büyük tatbikatını gerçekleştirdi

TSK, son dönemlerin en büyük tatbikatını gerçekleştirdi.16536
  • Giriş : 09.11.2007 / 16:25:00

Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, son dönemlerin en büyük tatbikatını gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon hazırlıkları tamamlanırken Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, son dönemlerin en büyük tatbikatını gerçekleştirdi. Gerçek mermilerin kullandığı atışlı tatbikatta tankların yanı sıra roketatar ve havan topları ile ağır makineli silahlar kullanıldı. Yüzlerce Mehmetçik’in katıldığı tatbikatta özel eğitimli komandolar da görev aldı. Sınırda tatbikatın yanı sıra Kuzey Irak sınırındaki Çalışkan Beldesi’nde ‘teröre lanet’ mitingi düzenlendi. Mitingde, öğrencilerin okuduğu şiirler duygulu anlar yaşatırken, Türk Bayrakları eşliğinde terör örgütünü lanetleyen sloganlar atıldı.
Irak sınırında son dönemlerin en büyük tatbikatı gerçekleştirildi. Cudi Dağı eteklerinde Cizre Tank Tuburu’na ait tanklar ile roketatar, havan topları, ağır makineli silahların kullandığı bir tatbikat gerçekleştirildi. Bolu Komando Tugayı’ndan gelen özel eğitimli komandoların da katıldığı tatbikatta yüzlerce Mehmetçik görev aldı. Tanklar, belirlenen hedefleri vururken, geniş bir alana yayılan Mehmetçik, adeta olası sınır ötesi bir harekatın tatbikatını gerçekleştirdi. Tatbikata zaman zaman havadan helikopterler de eşlik etti. Gerçek mermilerin kullanıldığı tatbikat başarıyla tamamlanırken, tatbikat alanının çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Mehmetçik, tatbikat alanı başta olmak üzere Çalışkan Beldesi yolu üzerinde sabahın erken saatlerinde mayın arama tarama faaliyetinde bulundu. Askeri konvoy hareketliliğinin yaşandığı bölgede, zırhlı araçlar hem mayın arayan askerlere, hem de konvoyların geçiş güzergahında geniş güvenlik önlemleri aldı.

SIFIR NOKTADA TERÖRE LANET MİTİNGİ

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nin Kuzey Irak sınırında bulunan Çalışkan Beldesi’nde ise bugün yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı teröre lanet mitingi düzenlendi. Cuma namazından sonra belde sakinlerinin düzenlediği mitinge katılanlar dev Türk Bayrakları açarken, belde mezarlığında kadar yaklaşık 2 kilometre yürüyüşleri sırasında da ellerinde bayraklar taşıdı. Teröre lanet mitingine katılanlar, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Türküz kardeşiz ölene kadar’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Türk Kürt kardeştir bizi bölen kalleştir’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’, ‘Hepimiz Türküz ölene kadar’ sloganları atarken, ellerinde, ‘Kalleşler kardeşliğimizi bozamayacak’, ‘Terörü kardeşlik bitirecek’, ‘Her şey bu vatan için’ yazılı pankart taşıdı.
Çalışkan Beldesi’nin DP’li Belediye Başkanı İsa Yiğit, 1999 yılından beri terörün bölgeye çok büyük kayıplar verdirdiğini belirterek, “Terör bölgemizde yüzlerce, binlerce insanın canına kıydı. Terörle sadece devlet değil, her bir birey de mücadele etmelidir'' diyerek terörü kınadı.
Mitingde 10 yaşındaki Tayibe İnan, ‘Ay yıldızlı Al Bayrağım’ adlı şiiri duygulu sözlerle okuyarak, “Kahrolsun PKK, terörü istemiyoruz'' dedi. İlköğretim 8’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki İbrahim Memiş’in ise, Kuzey Irak sınırındaki dağların eteğinde arkadaşlarıyla birlikte ‘Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı hep bir ağızdan yüksek sesle okurken, mitinge katılanlar duygulu anlar yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious