TSK bünyesindeki bayan personelin doğum izinleri düzenlendi

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çoğul gebelik hâlinde, doğum öncesi 8 haftalık izin süresine 2 hafta süre eklenecek. Ancak beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesinden, sağlık durumunun uygun olduğu doktor raporu ile belgelenen personel, isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde

çalışabilecek.

Bu durumda personelin isteği halinde doğum öncesinde çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresinin bitim tarihinden itibaren aylıklı izin süresine eklenecek. Doğumun erken gerçekleşmesi nedeniyle personelin doğum öncesi 8 haftalık izninden kullanılamayan süreleri, doğum sonrası sürelere eklenecek.

Doğum yapan personele çocuklarını emzirmeleri için doğum tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saat süt izni verilecek. Süt izninin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağı personelin tercihine bırakılacak.

Ayrıca doğum yapan personele aylıklı izinlerinin bitiminden itibaren istekleri üzerine ve evlat edinen bayan personele en fazla 3 yaşında bir çocuğun evlat edinilmesi halinde çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren isteği üzerine 6 aya kadar aylıksız izin verilecek.

Aylıksız izin süreleri mecburi hizmet süresinden sayılmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious