TSK için tamamen yerli bombaatar silahlar üretilecek

TSK için tamamen yerli bombaatar silahlar üretilecek.16587
  • Giriş : 13.04.2008 / 12:34:00

TSK'nın talebi üzerine, Çankırı Silah Fabrikasında, otomatik bombaatar silah üretilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TSK'nin ihtiyaç duyduğu silah ve mühimmatı temin eden MKEK Genel Müdürlüğü, programına aldığı otomatik bombaatar silah projesiyle ilgili üretim sürecini başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından üretim için görevlendirilerek söz konusu silah için prototip üretimi yapan MKEK Genel Müdürlüğü, üretime yönelik ilk etapta araştırma-geliştirme (Ar-Ge) birimi oluşturarak ilk önemli adımı atacak.

Bu arada daha önce 35 kilogram olarak üretimi planlanan otomatik bombaatar silahlar, TSK'nın talebi üzerine hafifletilerek 20 kilograma düşürüldü. İmalatta yapılan yeni dizayn sonrasında daha düşük ağırlıkta üretilmesi planlanan bombaatar silahların, böylece hem taşınması hem de kullanılması kolay olacak.

ÜRETİM ÇANKIRI TESİSLERİNDE

40 milimetre otomatik bombaatar silahlar MKEK Genel Müdürlüğünün Çankırı Silah Fabrikasında üretilecek.

Piyade birliklerinin, yer hedeflerini önleme ve yok etme görevini geçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş son derece etkin olan silah, TSK bünyesindeki piyade birliklerine dağıtılacak.

Terörle mücadelede etkin olarak kullanılması planlanan otomatik bombaatar silahları MKEK Genel Müdürlüğünün son yıllarda geliştirdiği en kritik silah grupları arasında yer alacak.

Savunma Sanayii İcra Komitesinin hafta içinde yaptığı toplantı sonrasında yapılan açıklamada, MKEK Genel Müdürlüğünün söz konusu üretime yönelik proje çalışması yürüttüğü açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious