TSK ile İsrail Ordusu kıyaslandı

TSK ile İsrail Ordusu kıyaslandı.7385
  • Giriş : 26.02.2009 / 12:29:00

İsrail ile Türkiye arasında devam eden söz düellosuna bugün Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk Silahlı Kuvvetleri ile İsrail Ordusu'nun terörle mücadele operasyonlarını kıyaslayarak, "Türkiye (insan hakları konusunda) hiçbir şekilde dünya standartlarının altında değildir." dedi.

İsrail ile Türkiye arasında devam eden söz düellosuna bugün Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından düzenlenen 'Kolluk Kuvvetlerinin Güç Kullanımı Semineri'nin açılışında konuşan Bağış, Türk güvenlik güçlerinin terörle mücadelede sivil unsurlara zarar vermeden gösterdiği özene dikkat çekerken, kötü örnek olarak, isim vermeden, İsrail'i gösterdi.

Türkiye'nin yıllardır hiçbir acıma duygusu olmayan, ayrım yapmadan insanları katleden bir terör örgütüne karşı mücadele verdiğini hatırlatan Bağış, şunları söyledi:

"Görüyorsunuz bazı ülkeler, terörle mücadele adına 3 hafta gibi bir süre içerisinde 3'te 1'i çocuk ve büyük çoğunluğu sivil olan bin 500 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir takım harekâtlar içine girebiliyorlar. Türk polisi, Türk askeri 10 yıllardır uğraştığı terörle mücadelede yeni istihbarat imkanlarıyla giriştiği gerek kara operasyonlarında gerek hava operasyonlarında sivil unsurlara zarar vermeden çok önemli adımlar atmıştır, çok önemli başarılar elde etmiştir."

Bu durumun Türkiye'nin insan hakları konusunda hiçbir şekilde dünya standartlarının altında olmadığını gösterdiğini savunan Bağış, "Türkiye, insan hakları konusunda duyarlı bir ülkedir ve bu konuda da tam bir eşgüdüm vardır." dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN DÜNYA VİCDANIN SESİ HALİNE GELDİ

Devlet Bakanı Bağış, Türkiye'nin insan hakları konusunda kat ettiği mesafeyi anlatırken Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Engin Çeber'in gözaltında hayatını kaybetmesi nedeniyle özür dilediğini hatırlattı.

Bağış, "Bu ülkede bir zamanlar faili meçhullerin sayısı bilinmezken bugün artık devletin bakanları devlet adına özür dileme erdemini gösterebilecek hale geldi. Emniyet teşkilatımız bu konuda gerçekten çok önemli adımlar atmaya başladı." diye konuştu.

Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemde ders kitaplarındaki bir şiiri okuduğu için hapsedildiğini hatırlatan Bağış, Erdoğan'ın bugün dünya vicdanın sesi haline geldiğini vurguladı.

Türkiye'de kolluk kuvvetlerinin dünya standartlarının çok üzerinde bir özveriyle çalıştığına dikkat çeken Egemen Bağış, birkaç insanın hataları nedeniyle tüm kurumların yıpratılmamasını gerektiğini söyledi.

Başmüzakereci Egemen Bağış, konuşmasını, "Daha fazla demokrasi daha fazla risk demekse biz bu riski üstlenmeye hazırız." sözleriyle tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*