TSK Irak'ı bombalıyor

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Guardian gazetesi, Türkiye ve İran arasında PKK'nın faaliyetlerini durdurmayı amaçlayan ortak bir çaba olduğunu, İran'ın Kuzey Irak'ı bombaladığını, bu kapsamda Türkiye'nin de Kuzey Irak'ı top ateşine tuttuğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran ordusunun dört gündür Kuzey Irak'taki Kürt yerleşim bölgelerini bombaladığını iddia eden İngiliz Guardian gazetesi, bunun Türkiye ve İran arasında terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini durdurmayı amaçlayan ortak çabanın bir parçası olduğunu öne sürdü. Gazete, Michael Howard imzalı, Kandil Dağı mahreçli haberinde Türkiye'nin de Kuzey Irak'ı top ateşine tuttuğunu iddia etti.

Türkiye ve İran'ın son birkaç haftadır Irak sınırlarına tank, asker ve cephane yığdıklarını belirten Guardian gazetesi, İran'ın son dört gündür devam eden bombardımanı sonrasında onlarca Kürt ailenin evlerini terk ettiğini ifade etti. Bölgedeki yerel yetkililerin açıklamalarına da yer veren Guardian, evlerini terk eden Kürt ailelerin Kandil Dağı'nın ardındaki vadide çadırlara yerleşmek durumunda kaldığını belirtirken, en az altı köyün de terk edilmiş durumda olduğunu kaydetti.

Kuzey Irak'taki Lowan köyünü ailesiyle terk eden Abdüllatif Muhammed, "Bu dağlarda PKK'nın konuşlandığını biliyoruz. Çatışmalarda olan bize, yani yoksul çiftçilere olacak" diye konuştu.
PKK ile ilişkisi olduğu öne sürülen bir kişinin İran güçlerinin saldırısı sonucunda öldüğünü söyleyen yerel yetkililer, Türkiye'nin de Irak topraklarını topçu ateşine tuttuğunu iddia etti.

'Varlığımız siyasi'

PKK liderlerinden Rüstem Cudi ise önceki gün Guardian'a yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'tan İran ya da Türkiye'ye herhangi bir operasyon yürütmediklerini iddia ederek, "Türkiye'nin güneydoğusunda savaşçılarımız var. Irak'taki varlığımızın amacı tamamen siyasi" diye konuştu.
Guardian, bölgenin mayıstan bu yana aralıklarla bombalandığını, Irak'taki PKK kamplarına yönelik bir askeri harekâtın, Iraklı Kürtleri soğutacağını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious